© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Je to už přes čtvrt roku, co vypukla aféra kolem Podnikatelské družstevní záložny, kde měl „zapomenutý“ milion premiér Petr Fiala. Do příběhu se vložila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová i policie. ČNB zahájila s kampeličkou řízení o odejmutí licence. Od té doby je ale ticho po pěšině. Podívali jsme se, co se odehrává za kulisami záložny.
Byl to velkolepý plán. Nedaleko čáslavské letecké základny se vybuduje u rybníku v Hostačově rekreační centrum s restauracemi a apartmány v hlavní budově. A také osm glampingových chatek pro milovníky luxusu při kempování. Součástí projektu byla i tábořiště pro rybáře.
¨”Teď jsou Hostačovský rybník, rozsáhlý pozemek i projekt se stavebním povolením na prodej. Za dvaadvacet milionů jej nabízí nadace spojená s Kamilem Bahbouhem, ústřední postavou Podnikatelské družstevní záložny. Kromě toho jsou k mání ještě i dva další rybníky na Třebíčsku,” píše časopis Neovlivní.cz ve svém aktuálním vydání.
„7,08 ha pozemků, stavební povolení na přestavbu domu včetně projektu (zázemí areálu – v suterénu recepce, sklad, toalety, 1NP obytné apartmány, 2NP restaurace s terasou), projekt na glampingové chatky, které se umístí ve stráni u rybníka. Projekt zahrnuje celkem 8 glampingových chatek + 7 tábořišť pro rybáře s přístřeškem + 10 rybářských stanovišť (molo s přístřeškem) + lávka přes rybník pro lov dravců,“ stojí v inzerátu na objekt v Hostačově.
Prodej pak potvrdil i jeden z bývalých zaměstnanců záložny. „Je to škoda, ale musí se to prodat. Sháněli jsme sice investora, ale zatím to nevypadá, že by to klaplo.“
Lokalita na Čáslavsku nebyla pro původní projekt zvolená náhodně. Kromě krásné přírody chtěl projekt využít blízkosti letecké základny české armády, kde se často konají i oficiální vojenské akce. Na tom byl ostatně založený byznys Kamila Bahbouha: každá známost přijde vhod, jak jsme popsali v únorovém časopise Neovlivní.cz.
S tím je ale evidentně konec. „V záložně se propouští zaměstnanci, rozprodává se, co se rozprodat dá,“ dodal k aktuálnímu stavu v kampeličce již citovaný exzaměstnanec.
ČTĚTE TAKÉ: Kellnerův Sibiřský kšeft. Kdo chtěl zabít sponzora
To, že je s rybníkem v Hostačově i s dvěma dalšími spojený právě Kamil Bahbouh, pak potvrdil i jeho bratranec Pavel Wurst. Mezi oběma příbuznými a bývalými obchodními partnery hoří tuhý boj o peníze. Jeden o druhém tvrdí, že ho okradl.
„Každopádně Hostačovský rybník jsme kdysi kupovali. Později jsme to převedli do majetku nadace, abychom dostali dotace na revitalizaci. Což se také stalo, dotace na odbahnění byla 14 milionů, provedlo se v letech 2008 a 2009,“ uvedl Wurst.
Kamil Bahbouh o plánech se záložnou veřejně nemluví. Stále opakuje jen to, že záložna žádné předpisy či zákony neporušovala a žádného vyšetřování se nebojí. „Veškeré naše kroky totiž byly a jsou zcela legální,“ říká.
To samé stojí ve stanovisku kampeličky: „PDZ se proti spekulativním náznakům, že by jakkoliv umožňovala, nebo se snad dokonce podílela na jakýchkoliv protiprávních aktivitách, a to zejména v oblasti boje proti praní špinavých peněz, důrazně ohrazuje.“
Podnikatelská družstevní záložna přitom sloužila v tichosti roky k financování obchodů se zbraněmi, operací tajných služeb a také byla k dispozici řadě vlivných politiků. Některé z transakcí byly nestandardní, a jak tvrdí bývalý společník kampeličky Pavel Wurst: praly se tam peníze.
Své úspory tam na radu svého poradce Miloše Růžičky navíc vložil i premiér Petr Fiala a neuvedl to v majetkovém přiznání, jak upozornily Seznam Zprávy.
A právě tenhle nepřiznaný milion letos v lednu nasvítil něco, co mělo navždy zůstat utajeno pro veřejnost: existenci peněžního ústavu, který financuje diskrétní transakce mocných.
Od té doby to jde s kampeličkou z kopce. „S tím vším je minimálně na čas, ne-li provždy konec,“ napsali jsme v únorovém časopise v textu, který popisoval, kdo všechno je s příběhem kampeličky spojený.
To, že si tajné služby, zbrojaři a vybraní mocní budou muset zjevně hledat jiný diskrétní peněžní ústav, je jeden rozměr příběhu. Ten druhý je, že díky volnému pádu záložny začaly unikat informace i o ryze soukromých obchodech lidí, kteří pracovali pro stát, nebo s ním obchodují.
Čí majetek zkoumá policie? Co všechno kampelička rozprodává? A proč je kolem záložny navenek ticho po pěšině popisuje aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.
Zdroj náhledové foto: Sreality.cz