Vyráběli roušky v nouzovém režimu, zaklekl na ně stát

Domažlická společnost Nanospace byla jednou z těch, které se po vypuknutí koronavirové nákazy zapojily do šití speciálních roušek s nanovlákny. Její majitel Jiří Kůs také opakovaně kritizoval vládu, že upřednostňuje čínské dodavatele před českými výrobci. Nyní se do jeho firmy ohlásila kontrola finančního úřadu. S odůvodněním, že jim nesedí DPH.

Šéf Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs a majitel firmy Nanospace obdržel výzvu finančního úřadu ohledně DPH související s nouzovou výrobou roušek. “Naše nouzová výroba nanoroušek v nanoSPACE pro nemocnice, která zvedla bežnou fakturaci, má další konkrétní výsledek – kontrola finančního úřadu,” napsal na Twitter Jiří Kůs (@jirkakus).

Výzva finančního úřadu, kterou obdržela Kůsova firma Nanospace.

Ve výzvě finančního úřadu, kterou přiložil, úředníci píší, že jim nesedí předložená data. “Vzhledem k tomu, že výše přijatých zdanitelných plnění od tuzemských plátců a rovněž výše uskutečněných zdanitelných plnění v tuzemsku značně přesáhly hodnoty vykazované v předchozích 6 zdanitelných plnění, vznikly správci daně pochybnosti o reálném růstu ekonomické činnosti,” uvádí finanční správě ve výzvě, kterou žádá Nanospace o vysvětlení.

Nanospace byla jednou z firem, které se zapojily do nouzové výroby roušek ve chvíli, kdy je Babišova vláda nebyla schopna zajistit ani nemocnicím. Logicky tedy musela činnost firmy navýšit.

Sám Jiří Kůs, který později kritizoval vládu, že upřednostňuje čínské dodavatele, říká, že postup finanční správy by zakleknutím nenazval. “Zřejmě jde o tupý algoritmus finančního úřadu, ale ta výzva mi přišla fakt bizarní,” uvedl v reakci na SeznamZprávy, které na jeho případ upozornily.

Nanospace není jedinou firmou, u níž platí “za dobrotu na žebrotu”. Podobné jednání úřadů zažil lihovarník Martin Žufánek. Když stát nebyl v době koronavirové nákazy schopen zajistit ani dodávky dezinfekčních gelů, rozhodl se Žufánek místo destilátů vyrábět z vlastních zdrojů dezinfekce. Dodával je dětským domovů, úřadům a zařízením pro seniory. Zdarma. A na Žufánka zaklekli celníci.

“Teď, právě teď mi volal Celní úřad pod který spadáme. Četli o naší akci s výrobou nepovoleného dezinfekčního gelu. Ten vedoucí byl ale velice příjemný a chápající (bez ironie). Řekl mi, že jsme porušili povolení našeho daňového skladu a že to musí předat jejich právnímu oddělení k řešení. Ale prý je to opravdu chvályhodné co děláme,” popsal postup celníků Žufánek.

Celý případ obratem konzultoval s právníky, kteří doporučili další postup.”Právníci řekli, že jim máme poslat dopis popisující celou situaci. PROMINOU nám přestupek za to, co jsme dosud vyrobili, ale ZAKAZUJÍ další výrobu. Makají fakt dobře,” dodal Žufánek.

Jak se stát chová k českým firmám v době koronakrize? Čtěte v časopise Neovlivní.cz. Předplatné zde: