Výročí vraždy Mrázka. Policie ví, kdo je jeho vrah

25. ledna 2006 jediná střela zabila kmotra podsvětí Františka Mrázka

Policie je přesvědčena, že ví, kdo zabil Františka Mrázka, kmotra českého podsvětí. Má jméno muže, o němž je přesvědčena, že střílel. Ví, kdo jej poslal. Do dnešního dne ale nenashromáždila takové důkazy, aby je státní zástupce uznal a případ poslal k soudu.


Zdroj: Neo/Archiv Sabiny Slonkové

Psal se 25. leden 2006, bylo krátce po osmé večer, když v potemnělé Durychově ulici padl jediný výstřel. František Mrázek, společník podnikatele Tomáše Pitra a klíčová postava podnikatelů sdružených kolem potravinářské společnosti Setuza, devastujícímu zásahu kulky podlehl.

Deník Neovlivní.cz zrekonstruoval klíčové výpovědi vyšetřovatelů, kteří se snažili Mrázkova vraha i toho, kdo jej najal, vypátrat. Jednoznačně z nich vyplývá, že si jsou jisti motivem i “obsazením”.

1. Motiv

Jan Kubice, bývalý ředitel Útvaru pro boj s organizovaným zločinem a exministr vnitra, uvedl po svém odchodu od policie, že Mrázek podle závěrů vyšetřování zemřel kvůli zákulisním tahanicím o ústecký podnik Setuza.

Podnik skrytě ovládl společně s Tomášem Pitrem několika spornými operacemi po pádu IPB. Plnou kontrolu nad Setuzou jim později zaručily dobré kontakty s bývalým ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem. Mrázek se nikdy netajil, že má podobné vztahy s politiky napříč politickým spektrem. Veřejně ale jmenoval jen poslance ČSSD Josefa Hojdara.


ČTĚTE TAKÉ: Jonák, Běla, Mrázek. Osobní vzpomínka na mafiány


Krátce před svou smrtí se František Mrázek kvůli Setuze rozhádal se svými obchodními partnery, neshodli se na tom, jak s podnikem miliardové hodnoty dál naložit, komu a za kolik ho případně prodat.

Zavražděn byl jen několik hodin předtím, než se Setuzou měla opětovně zabývat Česká konsolidační agentura.

“Faktem je, že před svou smrtí se Mrázek aktivně snažil prodat Setuzu,” uvedl exdetektiv protikorupční policie Karel Tichý. “Počítal u toho s podporou jemu spřízněných osob. Ale nastala kolem toho řada konfliktů a sporů. Osobně jsem přesvědčen, že Mrázek zemřel kvůli sporům o prodej Setuzy.” Karel Tichý se Mrázkovi a dalším zločincům věnuje v knize Lovec mafiánů.

2. Obsazení

Policisté věří, že znají jméno člověka, který podle nich na bosse podsvětí střílel. Má jít o Slováka, nájemného vraha. Střelce si objednaly dvě osoby – jedna z nich z Česka uprchla, druhá tu dál podniká.


» Magazín Neovlivní.cz: Teď, nebo už nikdy. Poslední bitva o objasnění Mrázkovy éry
» Zlom v mafiánských vraždách: Na jejich vyšetření zapomeňte
» Vzpomínka na krvavou éru podsvětí: Mrázek, Běla, vraždy a voják Pája
» Šéf mordparty: Lidé jako Harry Hole už v policii nejsou

Důkazy, které by obstály před soudem, však kriminalisté nenašli. Byť bývalý šéf ÚOOZ tvrdí, že jich ve spisu měli dostatek. “Z našeho pohledu tam byly. Státní zástupce ale rozhodl, že ta věc bude odložena. Jinak bychom samozřejmě pokračovali dál,” řekl Kubice v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Dále v něm řekl, že mu bylo od počátku jasné, že politici nenechají detektivy Mrázkovu smrt nikdy důkladně vyšetřit. A to nejen politici z řad ČSSD, kvůli nimž před volbami v roce 2006 vystoupil v parlamentu se známou zprávou o prorůstání mafie a politiky. “Od nás se očekávalo, že budeme vyšetřovat způsobem zbraň, kulka, tělo. Bez souvislostí. Bez těch to ale nikdo nikdy nevyšetří,” uvedl Kubice.

3. Nezodpovězené otázky

Asi nejskloňovanější z nich zní: Kam zmizel tzv. Mrázkův archiv?

O Františku Mrázkovi se vědělo, že na všechny sbírá kompromitující materiály. Na všechny, které by mohl někdy potřebovat. Včetně vysoce postavených politiků. Kam se tyto dokumenty ztratily, se dodnes neví.

“Jsem o tom přesvědčený, že Mrázkův archiv existuje. O některých kompromateriálech, které tam měl mít, jsme i věděli. Uvidíme, zda se někdy někde něco objeví. Rozhodně, pokud to někdo má, to bude sloužit k vydírání řady zajímavých osob, včetně politiků,” uvedl Karel Tichý, který patřil mezi nejdéle sloužících operativce. Mrázkově skupině se roky věnoval a rozkryl i řadu finančních skandálů politických partají. “Mrázek byl profesionál a určité důležité věci si dokumentoval. K jeho oblíbeným místům patřil například salonek U tří housliček. Mrázek s oblibou říkal o svých kontaktech z nedaleké poslanecké sněmovny: ‘Když jim zavelím, tak povalí židličku a poběží’.”

Kolik obětí je Mrázkovi připisováno?

V době, kdy František Mrázek ještě žil, mu kriminalisté připisovali deset mrtvých. Nikdy mu to však nebyli schopni prokázat. Devět měsíců po smrti podnikatele oznámili, že mají nezvratné důkazy k případu z roku 1992. Tehdy podle nich Mrázek nechal zastřelit svého někdejšího spolupracovníka a příležitostného regionálního novináře Václava Dvořáka. Důvod? Podle policie to byla msta za to, že Dvořák podnikateli “škodil” a šířil mezi novináře informace o jeho aktivitách.

Mrázkovi se také přičítá pokus o vraždu věřitele ČSSD Ivana Lhotského. Útok na Lhotského se odehrál v březnu 1999. Neznámý útočník je postřelil v jeho vlastním domě poté, co se Lhotský uřekl, že na konci tisíciletí půjčil sociální demokracii. Karel Tichý je dodnes přesvědčen, že právě pokus o vraždu Lhotského měl na svědomí později zavražděný boss podsvětí. “Dnes jsem přesvědčen, že za tím byl Mrázek, aby získal kompro na sociální demokracii. Chtěl tu pohledávku,” řekl Tichý.

Mrázkovu smrt se pak pokoušel vyjasnit ještě tým Tempus, který podle zjištění Neovlivní.cz dospěl ke stejným závěrům, jako kriminalisté před ním. Ani oni ale nenašli důkazy, které by u žalobce obstály.

Jisté je, že smrt Františka Mrázka změnila podsvětí. Nový kmotr jeho formátu, který by měl rozsáhlé kontakty do politiky a zároveň za ním zůstávali mrtví, se neobjevil. Jednu dobu se snažil na jeho místo aspirovat Radovan Krejčíř, ten však s politiky nikdy vycházet neuměl.

Kauze Františka Mrázka se věnujeme i v únorovém časopise Neovlivní.cz. Šéfredaktorka Sabina Slonková s ním před smrtí pořídila jediný rozhovor. Proč si přál mít u rozhovoru dnes už ikonickou fotku od bazénu? Co tím sledoval? Magazín s osobními vzpomínkami na Mrázka, Jonáka a Bělu objednávejte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz/archiv Sabiny Slonkové

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email