Vysedí si Krnáčová vládu nad Prahou? Zdá se, že ano

Ta nejméně pravděpodobná varianta se nakonec ukazuje jako průchodná: dosavadní vládní koalice v čele s kritizovanou Adrianou Krnáčovou má největší šanci vládnout v Praze dál. Pro udržení současné vlády je Krnáčová podle zjištění Neovlivní.cz připravená nabídnout Trojkoalici nové místo v radě a posty v dozorčích radách městských společností.

Dvouměsíční paralýza hlavního města, kterou odstartoval listopadový pád vládní koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, tak směřuje k překvapivému řešení. Ostatní varianty – včetně té prosincové, podle níž měla vládnout Praze TOP 09, Trojkoalice a Piráti s nezávislými podporovaní ODS – se totiž pražským politikům nedaří dotáhnout do konce.

Poté, co TOP 09 dala Trojkoalici ve finále najevo, že při společném vládnutí nepočítá s účastí Zelených, trojkoaliční politici začali podle informací Neovlivní.cz ze spolupráce couvat.

O situaci v Praze 

Adriana Krnáčová na momentce z celostátního sněmu hnutí ANO. Foto: Ano, bude líp
» Praha je paralyzovaná, úředníci se bojí rozhodovat
» Vláda nad Prahou? Jsou tak zoufalí, že už nevadí ani komunisté, říká Udženija
» Kleslová vypadla z žebříčku TOP 10 vlivných v Praze
» Hodiny před krachem: Co předcházelo pádu pražské vlády
» Za zavřenými dveřmi ANO: Jak Babiš nerušil a Kleslová vyšachovala Krnáčovou
» Čistka na pražském magistrátu: Kleslová přišla o klíčové spojence i kontrakty

“Pirátům se navíc rozhodně nechce do rady, které by měl velet coby primátor za TOP 09 Jiří Nouza, považovaný za jeden ze symbolů starých pořádků,” popsal zákulisní přípravy nové vlády jeden z členů vyjednávacího týmu.

Rychlému sestavení menšinové vlády TOP 09, Trojkoalice, Pirátů a nezávislých stojí v cestě i sjezd ODS, která původně chtěla tuto koalici podporovat. Klíčová postava pražské ODS Alexandra Udženija hodlá 17. ledna kandidovat na první místopředsedkyni občanských demokratů a do té doby se finální stanovisko partaje odkládá.

Dosavadní vládní koalice tak zatím slaví úspěch s taktikou: své posty si vysedíme. Primátorka Adriana Krnáčová se navíc podle zjištění Neovlivní.cz pokusí spolupráci utužit nabídkou pro zástupce Trojkoalice, které chce přidat jedno místo v radě a posty v dozorčích radách městských společností.

Krnáčová sice stále neovládla pražský klub zastupitelů, díky úkroku donedávna hlavní postavy pražského ANO Radmily Kleslové do ústraní má primátorka mnohem volnější ruce. Pravděpodobnost, že by věrní Kleslové uspěli se svým starým plánem současné koalice bez Krnáčové, je tak minimální.

Oficiálně pražští politici zákulisní informace o sestavování vlády nad Prahou nechtějí komentovat.

Ostatně i Adriana Krnáčová (ANO) se na dotaz Neovlivní.cz omezila na politickou formulaci: “O žádné nové koalici, kromě té stávající, nevím.”

Nová vláda nad Prahou by měla být známa do 28. ledna, na kdy je naplánované zastupitelstvo hlavního města. Deník Neovlivní.cz již v prosinci informoval, že neschopnost pražských politiků vládnout ohrožuje chod města (více zde »). Firmy si stěžují, že stojí rozhodnutí o jejich byznyse, politici oddalují choulostivé verdikty. O zdlouhavých procesech mluví už i lidé ve společnostech vlastněných městem. Situace je tak podobná stavu před každými volbami. Úředníci i politici se bojí rozhodovat.