Vyšetřovací komise v poločase: V zákulisí se hraje o post policejního prezidenta

Sněmovní vyšetřovací komise za první polovinu svého mandátu nezískala žádný důkaz, který by svědčil teorii o účelové reorganizaci, jež měla odstavit z funkce šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu. A stejně tak chybí důkaz o “brutálním úniku informací”, z něhož Šlachtovi lidé podezírali policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Přesto se podle zjištění Neovlivní.cz rozhořel v zákulisí boj právě o Tuhého křeslo.

Policejní prezident Tuhý čelí zákulisním tlakům z řad politiků hnutí ANO, a to kvůli svému těsnému sepětí s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Kvůli vyhroceným vztahům mezi Chovancem (ČSSD) a lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem se přitom z reorganizace stala politická bitka o ovládnutí elitních složek.

K tomuto tématu

valka_o_policii_infografika
» Exkluzivně: Kamarád z Ostravy. Co má Šlachta na policejního prezidenta
» Rozhovor: Sám jsem zjistil, jaký je spoleh na sliby politiků, říká exšéf operativců
» Grafika: Stručný průvodce válkou o policii 
» Kubiceho zpráva II ? ÚOOZ jde po vedení policie
» Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty
» ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie

“Zaznamenali jsme signály, že teď se hraje o Tuhého. Je tu snaha pustit ven policejní záznamy, které komise obdržela, a které by ho zdiskreditovaly natolik, že by musel odejít. I když nedokazují nic trestného nebo něco, co se neslučuje s jeho postavením, bez dalších dovysvětlení jej mohou významně poškodit,” uvedl pod podmínkou anonymity jeden z členů sněmovní vyšetřovací komise.

V komisi se teď vede přetlačovaná o odtajnění zprávy, kterou poslancům předal Robert Šlachta. A která se týká mimo jiné i Tuhého. Na odtajnění zprávy tlačí hlavně poslanec ANO Bohuslav Chalupa. Zatím nebyl úspěšný, ale vždy šlo o těsné hlasování.

A jak Chalupa svou aktivitu zdůvodňuje? Tvrdí, že stejně informace z komise unikají a nadto zkreslené, takže chce “uklidnit veřejnost”.

“Činím tak s ohledem na důsledky masivního zveřejňování ať už relevantních či nerelevantních informací údajně uniklých z vyšetřovací komise,” stojí ve stanovisku poslance Chalupy, který tvrdí, že uniklé informace jsou nepřesné a vznikají tak různé vykonstruované konspirační teorie.  “Místo tolik potřebného uklidnění veřejnosti a posilování důvěry občanů v práci politiků v této době zhoršení bezpečnostního prostředí, dochází naopak k velmi nešťastnému zvýšení matení a rozladění veřejnosti, k dalšímu jitření veřejného mínění,” dodává poslanec.

Dosavadní výslechy komise přitom potvrzují zprávy Neovlivní.cz z konce června (zde »), kdy se poprvé ukázalo, že Robert Šlachta nemá na Tuhého – řečeno policejním žargonem – nabito. Důkaz o tom, že právě policejní prezident vynášel informace z vyšetřování živých kauz, tehdy Šlachta neměl. A nemá je nyní ani komise.

“Na stíhání to stačit nebude. Můžou mít třeba stokrát pravdu, ale důkazy se v takových věcech obstarávají velice těžko. Tady je to prostě “jen” podezření,” uvedl už v červnu pro Neovlivní.cz vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s případem.

A nyní se to jen potvrzuje. “Takový důkaz proti Tuhému skutečně nezazněl,” podotkl již citovaný člen komise.

Stejně tak se podle něj neobjevily důkazy pro teorii, že reorganizace byla jen zástěrkou pro to, aby o svůj post přišel tehdejší šéf ÚOOZ Robert Šlachta. “Je zjevné, že ta reorganizace byla nachystaná narychlo a nebyla promyšlená. Ale jestli tím někdo sledoval odstavení Šlachty, takový důkaz není. Na rovinu ale nevím, jak by takový důkaz měl vypadat. Všichni zodpovědní činitelé vnitra i policie samozřejmě takovou motivaci popírají,” dodal poslanec.