© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Bruselské vyšetřování střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše má jeden dosud nepopsaný vedlejší efekt. A to pro společnost Agrofert, kterou si český premiér zaparkoval ve svěřenském fondu. Jde o mnohamiliardové úvěry, které si holdingové firmy vzaly v bankách. Vyšetřování dělá z Agrofertu v očích bank rizikového klienta.
Agrofert podle posledních zveřejněných čísel vykazuje 35 miliard bankovních dluhů. Vyšetřování bruselských úředníků, kteří zkoumají holdingové dotace několik let zpátky kvůli střetu zájmů Andreje Babiše, může mít pro Agrofert fatální následky.
“Vyšetřování ze strany Evropské komise i samotné trestní stíhání Andreje Babiše představuje pro úvěrující banky samozřejmě problém. Holding musí být podle všech interních směrnic bank už v tuto chvíli hodnocen jako rizikový klient. A tak by k němu měly banky přistupovat,” říká senátor a auditor Lukáš Wagenknecht, který se roky věnuje problematice dotací.
Psali jsme: |
» Nové nařízení EU: Konec dotací pro politiky a jejich firmy |
» Z unie sílí tlak na českého premiéra. Kvůli miliardám na dotacích |
» Přesun jen na oko? Agrofert, Babiš a otázky a odpovědi |
Co v praxi znamená, že banky by měly k holdingu přistupovat jako k rizikovému klientovi? Například to, že si budou chtít lépe dozajistit poskytnutné peníze či jinak změnit úvěrové podmínky. Nebo dokonce takzvaně zesplatnit úvěr, tedy žádat jeho okamžité splacení. K takovému krajnímu kroku může banka přistoupit v případě zhoršené finanční situace klienta nebo vznikem situace, která ohrozí jeho schopnost úvěr splatit.
Taková krajní situace by mohla nastat například ve chvíli, kdy by Evropská komise definitivně zastavila dotace pro Agrofert a firma by tak přišla o významný zdroj příjmů. A současně v takovém případě přijde i o možnost účastnit se veřejných zakázek. (Nyní je vyplácení dotací “jen” pozastaveno a čeká se na finální verdikt) Jen za rok 2017 přitom získal holding na dotacích zatím rekordní 2,1 miliardy korun.
Zda a jak banky nyní s holdingem jednají, není možné z veřejných zdrojů zjistit. Banky o svých klientech nekomunikují. Agrofert o firemních záležitostech mluví také jen ve výjimečných případech. Výroční zpráva holdingu za loňský rok, kde by se mohly údaje vypovídající o stavu úvěrů objevit, bude k dispozici až zhruba za půl roku.
Podobně jako nyní senátor Wagenknecht přitom popsal pozici Agrofertu už před více než rokem specializovaný ekonomický server motejlekskocdopole.com.
“Babišův koncern se z hlediska compliance (interních kontrolních mechanismů a předpisů banky Pozn. Neo) dostal do velice svízelné situace. Bez ohledu na to, jestli Babiš koncern dočasně převedl do svěřenského fondu, Agrofert nevyhovuje hned v několika pevně určených kritériích posuzujících míru rizika. Především je Babiš politicky vysoce exponovaná osoba, což samo o sobě znamená podle compliance zvýšenou opatrnost ze strany banky. V situaci, kdy je taková osoba byť jen podezřelá z finančních machinací či zneužití své pozice pro vlastní obohacení, je dosti obtížné, aby se mohla stát klientem. Když už jím je, musí banka začít tvrdě jednat, kompletní due diligence je základ,” napsal web.
V té souvislost je dobré připomenout Babišovy první kroky poté, co zahraniční média loni v listopadu zveřejnila, že právní servis Evropské komise dospěl k závěru, že český premiér je ve střetu zájmů a holdingu se zbavil jen na oko. Andrej Babiš tehdy v sobotu oznámil, že hned v pondělí bude na stole vládní analýza od ministrů spravedlnosti a místního rozvoje, která potvrdí, že vše je v pořádku a o žádný střet zájmů nejde. Vládní analýza, která skutečně přinesla Babišem avizovaný závěr, měla být uklidňujícím signálem pro banky.
Úvěrující banky jsou přitom díky pozici Andreje Babiše v nezáviděníhodné situaci. Jakýkoli krok musí maximálně zvážit s ohledem na fakt, že podléhají bankovnímu dohledu ze strany České národní banky. Její vedení jmenuje prezident a loni se jedním z členů bankovní rady ČNB Babišův poradce Aleš Michl.
Vyšetřování střetu zájmů českého premiéra a dopadům na dotační miliardy pro Českou republiku se věnujeme i v novém magazínu Neovlivní.cz. Cesta k předplatnému vede tudy: