Vyšetřování Klausovy amnestie provázejí výhrůžky

Ředitele protikorupčního fondu Petra Soukenku doprovázeli zhruba dva týdny na každém kroku tělesní strážci. Soukenka totiž podle zjištění Neovlivní.cz čelil výhrůžkám v souvislosti s vyšetřováním amnestie bývalého prezidenta Václava Klause.

Policejní vyšetřování Klausova pardonu odstartovaly právě informace od Soukenky. Souvisely s tajným kontem v zahraničí, na němž se scházely stovky milionů korun.

Ředitel fondu na dotaz Neovlivní.cz využití ochranky potvrdil. “Ano, je to pravda,” uvedl. Bližší informace k případu však odmítl poskytnout. “Nezlobte se, ale nebudu to dál nijak komentovat.”

Z informací Neovlivní.cz vyplývá, že výhrůžky přišly od člověka spojeného s podsvětím. A zcela jednoznačně zazněly v souvislosti s případem konta a amnestie.

“Bylo mu řečeno, že každý si píše svůj osud sám. A že je v jeho zájmu, aby vzal všechno zpátky. Jinak si může přičíst následky sám. Toho člověka znal, proto nebral hrozbu na lehkou váhu,” uvedl zdroj obeznámený s případem.

Petr Soukenka si následně dojednal soukromou ochranku, platil ji protikorupční fond. Na policii s výhružkami nešel. Pokud by se ale opakovaly nebo se začaly týkat i jeho okolí, je podle svých spolupracovníků připravený případ s policií řešit.

Podezření, že amnestii ze sklonku éry prezidenta Václava Klause provázely úplatky soustředěné na švýcarské konto, vyslovil šéf protikorupčního fondu poprvé v roce 2013. Tehdy poslal švýcarským úřadům žádost o prověření účtu, na němž mělo být 25 milionů euro a dispoziční právo k němu měl mít nedávno zesnulý podnikatel a Klausův přítel Peter Kovarčík.

“Suma 25 milionů eur může podle neověřené informace pocházet z úplatků souvisejících s amnestií vyhlášenou bývalým prezidentem České republiky Václavem Klausem,” napsal švýcarským žalobcům Soukenka.

Václav Klaus nicméně striktně popřel, že by jeho kontroverzní rozhodnutí o amnestii bylo uplacené. Obrátil se proto na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a požádal jej o důsledné prověření celé kauzy, a to i směrem k možnému křivému obvinění. Policie zatím vyšetřování neuzavřela.