Vystoupení Babišové a Zemanové jako shodně zrežírované divadlo

Obě ženy četly připravené prohlášení, v něm v zásadě nic neřekly, ale apelovaly na soucit a vypadaly, že to celé není z jejich hlavy.

Vystoupení prezidentovy manželky Ivany Zemanové, které jen přiživila spekulace o vážnosti zdravotního stavu hlavy státu, nápadně připomnělo jiný výstup.

Skoro přesně před třemi lety čelil největšímu skandálu odcházející premiér Andrej Babiš kvůli nedobrovolnému pobytu svého syna na Krymu. Babiš se ocitl pod tlakem, aby rezignoval, a tak povolal na pomoc svoji bývalou ženu.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je holky-1024x633.jpg.

Beata Babišová a Ivana Zemanová čtou svá prohlášení Foto: ReproTVNova a ČT24

Beata Babišová v televizi Nova přečetla prohlášení, v němž sice nebyla uvedena žádná fakta, ale bylo v něm mnoho emocí. “Žádám všechny slušné novináře, aby se k této nehorázné kampani nepřipojovali. A dále neubližovali mým dětem a celé naší rodině,” přečetla do kamer Beata Babišová pouhý den poté, co ji v Ženevě navštívil její bývalý muž-premiér.

Čtvrteční vystoupení Ivany Zemanové nese stejný rukopis. Žádné dotazy novinářů, jen přečtené prohlášení. Ačkoli vyjádření první dámy Hrad prezentoval jako zásadní příspěvek do diskuse o zdravotním stavu prezidenta, ohledně diagnózy, prognózy či schopnosti Miloše Zemana zastávat své státnické povinnosti v něm nebylo ani slovo.


ČTĚTE TAKÉ: Bez našeho vědomí! Nemocnice bojuje s prezidentskou kanceláří


Ale emocí něm opět bylo dost.

“Prezident republiky, ale také téměř 30 let můj manžel a otec mé dcery, kterého miluji, jak jistě víte, je v nemocnici. Jako média se zajímáte o jeho zdravotní stav, což je pochopitelné. Mohu jen potvrdit, že v současné době podstupuje léčbu, která si vyžádá čas,” řekla Ivana Zemanová.

Pochybnosti o okolnostech jejího vystoupení vzbuzuje mimo jiné fakt, že prezidentova žena se po celou dobu jeho pobytu na Hradě drží stranou a podobná veřejná vystoupení by se dala spočítat na prstech jedné ruky.

Kdo ve skutečnosti Ivaně Zemanové prohlášení připravil a zaranžoval její vystoupení, to zatím není veřejně známo. Nikdo z Babišových expertů na média a PR pro Hrad nepracuje. Jak jsme ale popsali v zářijovém časopisu Neovlivní.cz na obou stranách jsou minimálně dva lidé, mezi nimiž je přátelský vztah.

Je to prezidentův poradce Martin Nejedlý a na druhé straně poradce premiéra Marek Hanč. Oba muži se scházejí společně s rodinami, podle informací v časopisu Neovlivní nicméně měli před volbami stopku od premiéra, který se obával, že by jej kontakty jeho lidí s Nejedlým před volbami poškodily.

Na prohlášení Ivany Zemanové, v němž žádala veřejnost, aby dopřála prezidentovi čas na blíže nespecifikovanou léčbu, je zajímavý ještě jeden moment. A to, jak ostře kontrastovalo s jiným politickým vyjádřením ze stejného dne. Šlo o výroky předsedy sněmovny Radka Vondráčka, který tvrdí, že Miloše Zemana ve čtvrtek osobně navštívil v nemocnici.

“Normálně jsme si popovídali. Fakt byl v dobré náladě. Smál se, vtipkoval.  Ptal jsem se ho na vládu a on odpověděl: Zeit gewonnen, alles gewonnen (pozn. redakce: Získán čas, získáno všechno),” citoval šéfa sněmovny deník Aktuálně.cz.

Prezident pak podle Vondráčka dodal: “Radku, víš, že se na mě můžeš vždycky spolehnout. Ten jeho typický úsměv tam pořád je, byl vtipný. Říkal, že ho nejvíc baví číst monitoring tisku.”

Nemocnice se v noci proti této návštěvě ostře ohradila. Podle prohlášení ÚVN proběhla bez vědomí lékařů.

Zdroj náhledové foto: Repro TV Nova a ČT24/koláž Neovlivní

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email