Vývoj epidemie v ČR je nejhorší v historii

Pouhých 24 letních dní stačilo, aby v České republice přibylo dalších 5 tisíc případů Covid-19. Na konci týdne se tak Česko dostane už na 20 tisíc nemocných.


Příští týden Česká republika vstoupí do nové fáze epidemie koronaviru. Statistika nakažených přesáhne 20 tisíc lidí, což je číslo, které se ještě v červnu zdálo hodně vzdálené.

Oficiální statistika Babišovy vlády potvrzuje znepokojivý trend – ještě nikdy od počátku epidemie v březnu nepřibývalo nakažených tak rychle, jako nyní.

Na prvních pět tisíc případů potřebovalo Česko 38 dní. Bylo to v březnu a zkraje dubna, kdy vláda ANO-ČSSD s podporou komunistů bezprecedentně omezila práva lidí na volný pohyb a zastavila téměř veškeré podnikání v zemi.

Dnes už je jasné, že se tak Babišův tým rozhodl v situaci, která nebyla zdaleka nejhorší – statisticky šlo spíše o průměrné období epidemie.

Dalších pět tisíc “trvalo” dva měsíce – údaj 10.000 případů Covid ukázala státní statistika po 66 dnech.

Poté, na počátku léta, se však trendy nemoci v ČR začaly rychle zhoršovat. Přesně v okamžiku, kdy Babiš a jeho lidé všechna opatření uvolnili a premiér lidem začal radit, ať vycestují do Chorvatska.

Od té doby vláda vývoj nemoci komunikačně zlehčuje, od teorie “lokálních ohnisek” až po tvrzení o účinnosti “chytré karantény”. Která, jak jsme prokázali, ve skutečnosti zcela zkolabovala.

Zatímco na jaře – bez jasného zdůvodnění a analýz, proč – Andrej Babiš uvrhl zemi do izolace (včetně neústavního zákazu vycestovat za hranice). Nyní, kdy epidemie opravdu existuje a evropské země přijímají řadu strategických opatření, Babišův expertní tým nedělá nic.

Posledních 5.000 případů přibylo v ČR rekordním tempem. Nákaza se zemí nikdy nešířila rychleji, než právě nyní.

Dobře to ukazuje evropské srovnání: českých 200-300 případů denně se po přepočtu na lidnatost země rovná 1650-2500 případům v Německu.

Německo ovšem ve skutečnosti celý srpen vykazuje v průměru 900 případů denně. Na maximum – 1505 případů – vystoupala německá data v pátek. I tento srpnový “rekord” je však výrazně pod českým číslem.

 

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com


Štítky: , ,