Výzkum: Roušku chceme nosit, jen když je třeba někoho chránit

Ačkoli vláda udělala z nošení roušek téměř národní fetiš, nejnovější výzkum pro veřejnoprávní rozhlas potvrdil, že drtivá většina lidí je odmítá nosit venku. Pouhých osmnáct procent dotázaných uvedlo, že na procházku městem by bylo ochotno zakrýt si obličej. A jen polovina dotázaných je ochotna vůbec nosit roušky i v budoucnu.

Průzkum veřejného mínění od společnosti Median potvrdil selský rozum: roušku máme nosit, jen když je třeba někoho chránit. 82 procent lidí proto odmítá nosit roušky venku.

Data z výzkumu společnosti Median pro Český rozhlas

Celkově deklaruje ochotu nosit roušky, pokud to v budoucnu bude nutné, 52 procent lidí. Vyplynulo to z výzkumu pro Český rozhlas.

Kde jsou tedy lidé ochotni si ústa a nos zakrývat?

“Víc než tři čtvrtiny dotázaných by si roušku nasadily při návštěvě v domovech pro seniory. Dvě třetiny pak třeba u lékaře a víc než polovina lidí ve veřejných dopravních prostředcích. V uzavřených prostorech – například v práci – by roušku používaly víc než dvě pětiny lidí,” napsal iRozhlas.

Ochotu nosit roušky i v budoucnu daly najevo nejčastěji ženy (56 procent) a také starší lidé.

Ve všech vyspělých zemích platí pravidlo, že se roušky doporučují v uzavřených prostorech s více lidmi nebo třeba v hromadné dopravě. Příkaz používat je venku na volném vzduchu je  česko-slovenský unikát z dílny ANO.

Povinné nošení roušek všude zavedla vláda Andreje Babiše, aniž by se její rozhodnutí opíralo o hodnověrná epidemiologická data (v ČR se nákaza nikdy masově nerozšířila). Nařízení začalo platit přes noc, i když stát nedokázal zajistit lidem přístup k základním ochranným pomůckám. Češi si tak “náústky” museli vyrábět sami doma.

Jak přežívali lidé v době, kdy vláda bez varování umrtvila zemi? Příběhy obyčejného šílenství přinášíme v květnovém časopise Neovlivní.cz. Ještě posledních pár dní můžete předplácet zde: