Vyzvat Penam, aby vrátil dotaci? Ještě počkejme, říká Havlíček

Navzdory auditu, svědeckým výpovědím a policejnímu vyšetřování ministerstvo průmyslu a obchodu nespěchá s výzvou, aby premiérova firma vrátila sto milionů

Evropská komise definitivně konstatovala, že premiérův Penam získal stomilionovou dotaci neoprávněně. Už dva svědci na policii tuto teorii pod přísahou potvrdili a uvedli, že firma neměla na injekci z veřejných peněz nárok.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Karlem Havlíčkem ale stále otálí s výzvou, aby Penam peníze vrátil. A kdy – pokud vůbec – tak učiní ani dnes není jasné. Havlíčkův úřad totiž tvrdí, že případ není uzavřen. Jenže Evropská komise případ za uzavřený považuje.


Ilustrace Shutterstock

“V tuto chvíli je možné říct pouze, že daná věc není ukončena, řeší se na úrovni ČR – EK. Časový horizont a jak to dopadne, nelze předjímat,” uvedla na dotaz Neovlivní.cz mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

Havlíčkův resort ale nechal bez odpovědi další dotazy redakce:

1. Co přesně je ten okamžik, který MPO bude považovat za ukončení případu? Audit EU? Svědecké výpovědi na policii? Policejní vyšetřování? Rozsudek soudu?

2. Jak MPO nahlíží na dotaci ve světle dvou svědeckých výpovědí, které uvádějí, že inovačního na lince nebylo vůbec nic a dotace neměla být vůbec udělena? Detaily ZDE.

Pokud by ministerstvo peníze po Agrofertu vymáhalo, vicepremiér a ministr Havlíček by musel jít proti zájmům svého přímého nadřízeného ve vládě – premiéra Andreje Babiše. Ten, shodně jako holding Agrofert, trvá na tom, že dotace byla oprávněná a koncern na ni měl nárok.

“Už mnohokrát jsme uvedli a trváme na tom, že v souvislosti s touto dotací bylo vše v pořádku. Dodrželi jsme a splnili veškeré podmínky spojené s dotačním titulem,” prohlásil mluvčí holdingu Karel Hanzelka.

Už loni jsme nicméně v časopise Neovlivní.cz přinesli dvě přelomová svědectví. Nejprve vypovídal bývalý provozní ředitel Penamu Michal Miksche, následně jeden z dodavatelů firmy Vladimír Hora. Oba shodě uvedli, že dotace na inovační výrobní linku neměla být Penamu udělena. “Inovačního na lince nebylo nic,” konstatoval bývalý Babišův manažer Miksche.

Jejich slova současně potvrdila závěry auditu Evropské unie, který jasně konstatoval, že dotace na inovační výrobní linku pro “mechový” toastový chleba Penamu neměla být přidělena.


ČTĚTE TAKÉ: Babišův manažer promluvil

Policie vyslechla manažera Penamu, potvrdil podvod s dotací


Klíčovou roli ve verdiktu auditorů sehrálo jejich odhalení, že na podobné lince pečou toastový chleba stejným stylem už roky právě v sesterském závodě Penamu v německém Liekenu.

Kvůli toastové dotaci přitom premiérův byznys čelil kritice už dávno před tím, než ji začal vyšetřovat Brusel a policie.

V roce 2016 jsme vypátrali, že Babišovi manažeři prolobbovali v Bruselu změnu pravidel pro čerpání dotací v programu OP PIK, aby se velké firmy dostaly k většímu balíku unijních peněz. Bez tohoto kroku by Penam dotaci nezískal, a ani další firmy z holdingu.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email