Vzkaz kancléřce před návštěvou Prahy: Zeman odmítl ruské sankce

Je to pět dní, co nejmocnější žena Evropy, německá kancléřka Angela Merkel, prohlásila, že nevidí jediný důvod, proč by země EU měly uvažovat o zrušení sankcí uvalených na Rusko. V hodinách, které zbývají do její pražské návštěvy », jí “odpověděl” prezident Miloš Zeman. Na pravidelném setkání s velvyslanci sankce odmítl, protože poškozují český průmysl.

Jestli je v Česku politik, který se dostává pravidelně do kolize s oficiální zahraniční rétorikou země, pak je to přímo hlava státu. Bez ohledu na to, že většina českých i zahraničních politiků jeho slova věsměs nebere vážně, pro kremelské vůdce mají cenu zlata. Říká je přece prezident demokratického státu.

Miloš Zeman se tak svými proruskými postoji pravidelně stává hvězdou tamní propagandy ». A výrok, který pronesl jen pár hodin před návštěvou německé kancléřky Angely Merkel, jistě hledáčku oficiálních ruských médií neunikne.

 K tématu

Emmanuele Contini / Shutterstock.com
» Špidla korunoval snahu premiéra dostat do Prahy Merkel
» Zeman se znovu chystá na Rhodos. Za Putinovým mužem ze sankčního seznamu
» Zeman je hrdinou ruského tisku. Opět
» Zeman a Klaus. Putinovi lidé, to se na Západě ví
» Databáze proruského obsahu od A do Z

Prezident se na schůzce s českými velvyslanci znovu vyjádřil proti ruským sankcím. Ty přijaly země EU v reakci na ruskou invazi na východ Ukrajiny; sankce byly zavedeny poté, co Rusko v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.

“Největší překážkou jsou sankce vůči Ruské federaci, poškozují náš průmysl,” citoval ve středu ze Zemanova projevu server iDnes. Stejně tak podle prezidenta mají odvetné ruské sankce negativní dopad na české zemědělce. “Vždy jsem byl proti jakýmkoli sankcím,” dodal.

Světové agentury jen před pěti dny publikovaly zprávu, opřenou o výroky německé kancléřky, že konec sankcí je v nedohlednu.

“Není žádný důvod, aby Evropská unie rušila sankce vůči Rusku,” prohlásila kancléřka v citovaném rozhovoru pro RedaktionsNetzwerks Deutschland (RND). Moskva podle ní neplní všechny závazky, které vyplývají z přijatého mírového plánu, tzv. minských dohod. “Tohle je a zůstává měřítkem pro budoucnost sankcí,” uvedla Merkel. A řekla také, že zavedení sankcí rozhodně bylo na místě, Evropa “měla reagovat na porušování základních principů.”

Nutno dodat, že i v Německu se už ozývají hlasy, které tvrdí, že pokud Rusko na východě Ukrajiny, (kde se dnes znovu bojuje, Moskva podporuje separatisty v Doněcké oblasti), pokročí v mírovém procesu, mělo by se pozvolna od sankcí ustupovat. Takto se vyjádřil i německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. I on však vzápětí uznal, že Rusko a Ukrajina nedosáhly prakticky žádného pokroku. „Zejména pokud jde o bezpečnost, neexistuje žádné zlepšení,“ citovala agentura Reuters mluvčí německé diplomacie Sawsanu Chebli.

EU sankce v červnu podle očekávání prodloužila o další půl rok, v tuto chvíli mají platit nejméně do ledna příštího roku.

Kromě Ruska hovořil český prezident o nebezpečí terorismu. Ve svém dvacetiminutovém projevu zpochybnil, že by se uprchlíci z islámských zemí mohli začlenit do evropské společnosti. Znovu jde o velkou agendu Angely Merkel.