Prokremelský web: Náš pohled na svět tu chyběl

Stojí za webem NWOO.org, který mimo jiné popisuje události na Ukrajině výlučně prokremelskou optikou. Jak Jan Korál říká, je to proto, že v Česku podle něj lidem chybí ruský pohled na světové události. “A tak to chci napravit,” popisuje své aktivity sedmatřicetiletý Korál v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Dříve pracoval jako správce IT a webdesigner, nyní tvrdí, že jej živí dary sympatizantů. Korálův server NWOO.org patří do databáze prokremelských médií, kterou sestavil deník Neovlivní.cz a postupně ji zveřejňuje.

NEO: Proč jste založil web NWOO.org, což znamená opozice k novému světovému řádu?

Vzniklo to z rozporu mezi tím, co naše a západní mainstreamová (hlavní proud) média tvrdila, a co jsme vnímali jako skutečnost. Zpočátku jsme překládali většinu článků z alternativních západních médií. Šlo o kritiku vlastní západní společnosti, hodně se to týkalo věcí souvisejících s válečnými konflikty: Afghánistán, Irák a především událostí z 11. září 2001. Později se přidaly informace z Libye či Sýrie. Chápali jsme naprosto evidentní rozpory mezi tím, co říkaly americké a evropské politické špičky a co jsme se dozvídali na internetu. Když člověk sleduje dění a bere informace z nemainstreamových zdrojů, a to nejen z Ameriky či Evropy, ale i ze zemí jako Sýrie, Írán či Rusko, tak postupně dojde k závěru, že státníci na Západě bohužel nejsou nic jiného než váleční zločinci. Severoatlantická aliance by se dala nazvat Severoatlantickou teroristickou organizací.

NEO: Rozumím hledání jiných než oficiálních informací na nejrůznějších webech na světě a snaze skládat si z nich mozaiku. V souvislosti s konfliktem na Ukrajině mi však připadá, že jen šíříte jednostrannou ruskou propagandu.

Konflikt na Ukrajině výrazně ovlivnil alternativní mediální scénu. V posledním roce začali povstalci na východě země a ruská média zveřejňovat informace, které byly v rozporu s tím, co jsme se dozvídali ve zprávách západních, a tedy i českých, médií. Hodně lidí se začalo věnovat tomu, proč politici na Západě lžou, proč mainstreamová média lžou. Z jejich strany jde jen o prozápadní propagandu.

NEO: A politici a média na Východě podle vás mluví pravdu?
Problém je v tom, že mi v posledních měsících došlo, že je tady strašně málo informací z Ruska. A pokud už, tak jen negativní: že Putin je jako Hitler, že Rusko je agresivní velmoc a že je tam nouze a bída. Jenomže to je jen jednostranný pohled. Tu propagandu západních mainstreamových médií je potřeba vyvážit. Když vidím, že lidem tady chyběl ruský pohled na světové události, tak se to snažím napravit.

NEO: Nemyslíte si ale, že jste se zpronevěřili své původní myšlence, tedy nedůvěřivému postoji k oficiálním verzím světových konfliktů a hledání pravdy? Vy šíříte jednostranný ruský pohled na svět.

No ono to není tak snadné. Já se ruským informačním zdrojům věnuji půl roku a ještě nedokážu objektivně posoudit, co je a co není propaganda. Já mohu poměrně dobře posoudit, jak média informují u nás či na Západě, ale v Rusku ne. Nemohu tvrdit, že vše, co uveřejňuji na svých webech, je absolutní pravda. Ale rozhodně je to pohled, který v naší společnosti chybí. A je potřeba ho poznat.

NEO: Z vašich zpráv ale čtenář získá dojem, že na jedné straně ukrajinského konfliktu jsou fašisti, váleční zločinci a krvežízniví západní politici a na druhé straně svatoušci.
My ale nejsme mainstream, nepokrýváme komplexně veškeré události. Informace ze Západu lidé vidí v televizi, slyší v rádiu a přečtou si v novinách. My se to snažíme vyvážit. Kdyby se naše informace braly samostatně, tak ano, jsou nevyvážené. Ale musíte je brát v kontextu mainstreamových médií.

NEO: Vy se ale přece z mainstreamu dozvíte, že politici USA a Británie nemluvili pravdu třeba o zbraních hromadného ničení v Iráku.

Nedozvíte se ale, k čemu by to mělo vést: že by Bush, Obama či Rumsfeld měli v Americe dostat elektrické křeslo za válečné zločiny, protože jsou zodpovědní za obrovské množství mrtvých.

NEO: A Rusko je podle vás vzor?

To je těžká otázka, doposud k tomu máme málo informací. Nemohu říct, že Rusko znám, nebyl jsem tam, snažím se neidealizovat si ho. Ale když se dostávám k různým překladům a čtu, jak Rusové vykládají to, co se na světě děje, tak bych v řadě věcí souhlasil. Zejména se to týká kritiky Západu. Světový pořádek, který je za posledních dvacet let budován, nefunguje ve prospěch celého lidstva.

NEO: Neobáváte se toho, že – třeba nevědomky – sloužíte zájmům Ruska?
Snažím se, aby se to nestalo. Také jsem několikrát přišel na to, že to, co se publikovalo na ruském serveru, byla lež, výmysl, nesmysl. Když jsem na to přišel, nezveřejnil jsem to. Je potřeba rozlišovat, kteří lidé systematicky manipulují ve prospěch svého přesvědčení a lidé, kteří to udělají omylem. To se stane. Například informace o tom, že nedávné protesty proti Zemanovi organizovala americká ambasáda, se ukázaly jako nepravdivé.

NEO: A napsali jste to?

Někteří, trochu.

NEO: Dodnes tím ale žije část vaší “nezávislé” komunity.

Někteří, například Protiproud, jsou radikálnější. Samozřejmě dochází k tomu, že někteří za tou pravdou nejdou nějak moc důsledně, ale prosazují spíše vlastní přesvědčení.

NEO: Můžete tedy vyloučit, že za masivním zveřejňováním proruských názorů je čistě snaha zlepšit západní svět, nikoliv třeba peníze z Kremlu?

Ano, myslím, že ve většině případů to tak je. Myslím si, že tady není žádný vlivný web, který by byl placen z Ruska. Na nezávislých webech je vidět, že ti lidé nemají moc peněz, že dělají to, na co stačí.

NEO: Z čeho tedy weby platíte?

Pokud jde o náš web, tak samotný provoz není nijak nákladný, to je pár tisícovek ročně. Nákladná je pouze lidská práce, ale většinou se jedná o neplacenou dobrovolnickou činnost, kterou podporují čtenáři drobnými finančními dary.

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf