Z eráru krev neteče! Kampaň za veřejné peníze dělalo ANO i brněnská ODS

Partaje, které na celostátní úrovni i ve městech vládnou, využívají veřejné peníze k soukromé propagaci. Zabránit tomu nikdo nedokáže.

Hnutí ANO před parlamentními volbami využívalo akce placené z resortních peněz na předvolební kampaň. To samé udělala před podzimními komunálními volbami i brněnská ODS. Opozice nyní občanské demokraty a primátorku Markétu Vaňkovou vyzvala, aby strana peníze vrátila.


Foto: Skolimekoliste.cz

Markéta Vaňková během loňské předvolební kampaně využila charitativní běžecký závod k stranické propagaci. Závod se běžel těsně před komunálními volbami a jeho tváří byla právě brněnská primátorka. Akce byla pod záštitou primátorky a jejího stranického kolegy Vojěcha Mencla, jak stálo na plakátech. Z veřejných peněz na ni šlo nejméně 700 tisíc, jak upozornily SeznamZprávy.

“To se stane, když se politik zblázní z moci a ztratí nad tím kontrolu. Měli pocit, že to město jim patří a utrhli se,” komentoval postup primátorky opoziční zastupitel Matěj Hollan.

Opozice nyní vyzvala primátorku, aby peníze vrátila. “Z registru smluv plyně, že na to šlo 700 tisíc z veřejných peněz Brna. Celkové náklady, které jsme zatím vyčíslili, jsou přes milion. Město dodává informace velmi nedbale,” dodal Hollan.

Redakce Neovlivní.cz oslovila i Markétu Vaňkovou. Odpovědi ale dosud nedorazily.

Postup primátorky za ODS je úplně stejný, jaký na vládní úrovni v roce 2021 předvedlo ANO Andreje Babiše. Například v srpnu se tehdejší premiér účastnil akce Den zdraví, který připravoval před volbami jeho vládní kolega Adam Vojtěch. Kromě odborníků, u nichž si lidé mohli změřit tlak nebo se nechat bez registrace naočkovat, na ně vedle Vojtěcha a premiéra Babiše čekali také ministři jeho vlády Alena Schillerová a Karel Havlíček. Oba shodou okolností kandidovali v nadcházejících parlamentních volbách a tehdy jeli předvolební kampaň.

A nebo další příklad, kdy se na kampani Andreje Babiše podílel Ústecký kraj, řízený jeho stranickým podřízeným z hnutí ANO Janem Schillerem: V novinách vydávaných krajem před volbami v nákladu 360 tisíc kusů vyšel oslavný článek o Babišovi. Lidé se v novinách, které dostali do schránek zdarma dočetli o tom, co pěkného pro ně udělal premiér Andrej Babiš a jak se osobně zasloužil například o to, že nebyla zrušena nemocnice v Rumburku. Ten samý Andrej Babiš v regionu kandidoval proti lídrovi Pirátů Ivanu Bartošovi. O něm nebylo v novinách ani slovo. Ani v minulém vydání, ani v tom předminulém.

A do třetice: nejvíc utrácela z eráru Alena Schillerová coby ministryně financí. Jen fotograf stál veřejnou kasu dva miliony korun.

Podobné praktiky jsou nepostižitelné. Případ Schillerové vyšetřovala dokonce policie a konstatovala, že za to nikoho stíhat nebude.

“Stará pravda říká, že stranám, které jsou zrovna u moci, se lépe dělá předvolební kampaň. Na rozdíl od opozice mohou k uplácení voličů využít peníze, které jsou státní. Stačí vymyslet projekt, který vypadá nebo i je prospěšný pro společnost a rozjet ho právě v kampani, ” uvedli jsme před časem v časopise Neovlivní.cz.

Opoziční strany mohou takový způsob kampaně za veřejné peníze kritizovat, to je ale asi tak všechno, co se s tím dá udělat.

“Fakt, že je něco nefér, ještě neznamená, že je to nelegální. Vláda jedná ve sboru a byť jsou jednotliví její členové pověřeni řízením konkrétních resortů, platí, že vláda je kolektivní orgán, a proto lze těžko vyčítat ministrovi dopravy, že se vyskytne na akci pořádané vládou či jiným ministerstvem,” popisuje pravidla hry, která si nastavili politici, zaměstnanec úřadu pro dohled nad financováním politických stran Jan Outlý.

Komunální volby pak kvůli kapacitám úřadu nekontroluje vlastně nikdo.

Zdroj náhledové foto: skolimekoliste.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email