Z práce se omluvil pro nemoc, pak šel Babiš na veřejnou debatu

Svým pracovním povinnostem se jako člen vlády vyhnul s tvrzením, že mu není dobře a pár dní se bude muset léčit. Ještě tentýž den se však šéf Agrofertu a ministerstva financí Andrej Babiš objevil na akci, kterou měl ve svém soukromém programu.

“Debata o hazardu na VŠE: ministr financí proti svému oponentovi neváhá jako zbraň použít ani ty nejosobnější informace,” upozornil na svém twitterovém účtu internetový publicista Ján Simkanič ve čtvrtek odpoledne. Nebylo by na tom – když pomineme obsah sdělení – nic až tak divného.
Babis_Nemoc-Omluvenka

Kdyby ovšem tentýž ministr financí pár hodin předtím celému národu nerozeslal “důkaz”, jak je nemocný v péči lékařů a tudíž nemůže pracovat. Vyhnul se tak interpelacím, zákonnému mechanismu, který má umožňovat kontrolu výkonné moci a pro členy vlády je povinný.

Andrej Babiš měl ve Sněmovně vysvětlovat svou práci a kroky svých spolustraníků poslancům v rámci interpelací. Mimo jiné měl objasnit, jak a kvůli čemu se jeho pravá ruka v ANO Jaroslav Faltýnek utajeně na tenise setkal s ředitelem společnosti Škoda Transportation Tomášem Ignačákem.

Po této schůzce státní České dráhy překvapivě uhradily Škodě Transportation stamiliony korun v obchodním sporu, i když až do té doby vyplacení peněz železnice odmítala (naše původní zjištění tady »).

K Babišovi

» Farma Čapí hnízdo není moje, nic o tom nevím
» Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda
» Faltýnkova tajná schůzka na tenise: co předcházelo vyplacení stamilionů?
» Bezpečnostní pavučina AB: Desítky elitních policistů ve službě Agrofertu

Babiš minulý týden, kdy na schůzku upozornil deník Neovlivní.cz, prohlásil, že to bude s Faltýnkem řešit. Na čtvrteční dotaz redakce už však neodpověděl.

A když si ve Sněmovně na nepřítomnost ministra financí stěžoval šéf poslanců opoziční ODS Zbyněk Stanjura, Babiš na sociální síti napsal: “Mám nevelký zápal plic, ráno rentgen, antibiotika. Omlouvám se, ve Sněmovně dnes i zítra nebudu.”

Tři hodiny poté, jakoby bezděky potvrdil Stanjurova slova, že se místo práce věnuje politické kampani, už debatoval na veřejné akci. Do Vencovského auly VŠE v Praze si Andrej Babiš přišel povídat na téma “Ohrozí regulace online hazardu svobodu internetu?”

Na dotaz serveru Novinky.cz, proč na VŠE vyrazil, odpověděl: “Protože jsem to slíbil a byla to dlouhodobě plánovaná akce, která by byla pravděpodobně kvůli mé neúčasti zrušena.”

Ústní poslanecké interpelace mají svůj pevný termín, projednávají se vždy ve čtvrtek od 14:30 do 18:00. Podle definice “jde o dotaz člena parlamentu na člena vlády, který má povinnost na něj odpovědět. Interpelace mají pravidelně určen svůj čas projednávání a jejich prostřednictvím vykonává moc zákonodárná kontrolu nad mocí výkonnou.”