Za dotační machinace zaplatíte vy, říká šéfka kontrolního výboru EP

Již dva roky šéfka Výboru rozpočtové kontroly Evropského parlamentu Ingeborg Grässle upozorňuje na střety zájmů českého ministra financí Andreje Babiše. Nyní vyslala do České republiky další signál, že prošetřování eurodotací pro Babišův koncern Agrofert a farmu Čapí hnízdo bere velmi vážně.

Ingeborg Grässle poskytla médiím prohlášení v týdnu, kdy má Poslanecká sněmovna v Praze řešit, jak Čapí hnízdo, patřící v této chvíli oficiálně do miliardového holdingu českého ministra financí a šéfa ANO, dostalo k milionům z EU, určeným pro rozvoj malých a středních firem.

“Lituje, že už dříve nebyl řešen střet zájmů v kauze Čapího hnízda, s ním spojovaného Agrofertu a vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše,” uvádí server veřejnoprávní agentury ČTK s odkazem na komuniké Ingeborg Grässle.

Ta ve svém stanovisku uvedla, že Česká republika byla varována již na jaře 2014: “Během naší návštěvy jsme se snažili upozornit na tento problém, stejně tak jako na ostatní případy podvodů a zneužití fondů.”

Podle prohlášení považuje šéfka kontrolního výboru za nepřípustné, aby “členové vlády, kteří jsou z hlediska své funkce garanty řádného využívání evropských fondů, měli z těchto fondů prospěch a navíc mohli ovlivnit způsob jejich přidělování a využívání”.

“Je důležité vzít v potaz, že to budou čeští daňoví poplatníci, kdo zaplatí za to, když nebudou dodržována pravidla o zadávání veřejných zakázek i další předpisy,” napsala Ingeborg Grässle, která podle svých slov vítá, že se případem dotací pro Babišovy firmy zabývá jak Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), tak také česká policie.

Exkluzivně na Neovlivní.cz:
Německá europoslankyně Inge Grässle. © foto Evropska unie Šéfka Výboru rozpočtové kontroly Evropského parlamentu Ingeborg Grässle se ostře pustila do českého ministra financí. Prohlásila, že představuje vážný konflikt zájmů, že jeho privátní byznysové aktivity jsou těžko slučitelné s funkcí ve vládě. Deníku Neovlivní.cz poskytla nedávno exkluzivní rozhovor o prošetřování Babišova Agrofertu, Čapího hnízda i české praxi v rozdělování unijních dotací. Celé interview zde »
 

Všechny větvičky Čapího hnízda: Naše investigativní zjištění, dokumenty, fakta. Předkládáme vám průvodce dotační aférou Čapí hnízdo, která vážně zpochybnila byznysové praktiky miliardáře, vicepremiéra, ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše Projděte si náš SPECIÁL »

 

 Vetvicky_Capi-Hnizdo