© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ficovi bodyguardi včas nezareagovali. Nejsou v tom ale sami. Politici navíc pokyny ochranky dost často ignorují. Kvůli marketingu.
Ty situace dělí dvanáct let a 522 kilometrů. Jsou ale zcela identické. Dva vrcholoví politici Václav Klaus a Robert Fico přišli mezi lidi a stali se terčem atentátu. V obou případech ochranka včas nezareagovala.
Václav Klaus měl štěstí. Na českého prezidenta v roce 2012 v Chrastavě zaútočil majitel airsoftové pistole. Slovenský premiér Fico byl v Handlové na Slovensku postřelen skutečnou zbraní. S vážnými zraněními, které způsobily průstřely, jej vrtulník transportoval do nemocnice.
Podobnost obou příběhů spočívá právě v tom, že tělesné strážce obou politiků atentáty evidentně zaskočily. Ti Klausovi za to nakonec byli dokonce obvinění, prezident jim ale ve finále milost.
“Když politik jde takhle blízko k lidem, jako šel Fico nebo kdysi při tom útoku Klaus, musí být bodyguardi těsně u něj, navíc ve formaci. Jeden osobní strážce mívá úkol se před chráněnou osobu postavit. A v případě útoku ji strhnout k zemi, případně odvést z místa,” popsal praxi dlouholetý ochránce tuzemských politiků.
O reakci Ficových strážců zapochyboval veřejně i bývalý šéf slovenského úřadu na ochranu ústavních činitelů Juraj Zábojník. “Když vyjde čtyři nebo pět ran, tak někdo je vinen. Ochranka asi v pořádku není. Neviděl jsem, že by někdo skočil před premiéra,” komentoval to pro televizi TA3.
Na záběrech, které byly po atentátu na slovenského premiéra zveřejněny, je zřejmé, že bodyguardi se pohybují kolem Roberta Fica. Není ale dosud známo, jestli předem věděli, že se chystá do davu a mohli udělat potřebná opatření. A zda jim Fico nedal pokyn, aby si od něj drželi odstup.
“To je právě největší potíž s řadou politiků. Jsou přesvědčeni, že se jim nemůže nic stát a ochranku berou jako něco, co jim mezi lidmi kazí image. Nejraději si chodí potřásat s lidmi bez tělesných strážců,” říká další z dlouholetých bodyguardů českých nejvýše postavených politiků.
“Bohužel pro ně je to v řadě situací tak, že o bezpečnostních opatřeních rozhoduje více politik, než ochránce. Když si politik nepřeje, aby s ním šli tělesní strážci do davu, tak prostě nejdou nebo bez patřičných doprovodných opatření. Což je samozřejmě zcela špatně,” dodal.
Byl tím ostatně typický právě zmiňovaný Václav Klaus, který se netajil skoro až odporem k bezpečnostním složkám. A vztáhl to i na ochranku. “Neměl zkrátka policajty rád,” uvedl již citovaný bodyguard.
Zřejmě nejčerstvějším případem, kdy zvítězil pohled chráněné osoby nad pohledem vyškoleného experta, byla loňská jízda současného českého prezidenta Petra Pavla na motorce. Bez helmy vyrazil od benzinky, kde byl dohustit pneumatiku. Záběry náhodného člověka, které odvysílala Prima CNN News, zachytily prezidenta v kraťasech na motorce a dva metry za ním ochranku v terénním BMW.
Na videu bylo jasně vidět, jak hlava státu čeká na křižovatce, kterou mezitím projelo několik aut. Kdyby se cokoli stalo – třeba i jen nešťastná nehoda – ochranka, která seděla v jediném voze, neměla šanci včas nijak zareagovat. Bylo to porušení prakticky všech myslitelných pravidel pro ochranu ústavních činitelů.
V případě Roberta Fica sice ochránci byli v jeho blízkosti, ale nezareagovali na střelbu po prvním výstřelu. “Po prvním výstřelu už měl před něj skočit tělesný strážce,” uvedl další z bezpečnostních expertů.
V modelové situaci jdou ochránci s chráněnou osobou v různých formacích, jedné z nich se například v bezpečnostním slangu říká Diamant. Jeden ochránce jde vpředu, dva po stranách a další za chráněnou osobou. Kromě toho ale mají být správně v davu i kriminalisté v civilu, kteří sledují lidi kolem. A také policisté, kterým se říká v jejich žargonu Epizoda. Ti mají na starost nejrůznější konkrétní situace.
Je to právě atentát na Roberta Fica, co může pohled politiků na bodyguardy změnit. Ukázalo se, že to je věc, která se může stát kterémukoli výraznému politikovi. I v Evropě.
Zdroj náhledové foto: Hnutí Smer