© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ačkoli vše směřuje k tomu, že Andrej Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů převede svůj byznys na svěřenský fond, ve hře byla i varianta vstupu čínského investora do politikova holdingu. Babiš loni podle zjištění Neovlivní.cz oslovil společnost CEFC, za níž veřejně vystupuje Jaroslav Tvrdík, a nabídl jí ve své firmě podíl. Z vyjednávání nakonec vycouval sám Babiš, když došlo na due diligence.
Skutečnost, že Babiš skupinu CEFC ohledně prodeje Agrofertu skutečně loni oslovil, potvrdily deníku Neovlivní.cz dva na sobě nezávislé zdroje. Oba shodně označily za prostředníka rozhovorů právníka Radka Pokorného, který společnosti CEFC poskytuje kompletní právní servis.
“Oslovil ho přímo Andrej Babiš,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj.
Sám Radek Pokorný jednání s Babišem výslovně nepopřel. Uvedl pouze, že se nebude k ničemu vyjadřovat. “Nemohu vůbec nic komentovat, obraťte se na CEFC. Pokud se na mě někdo někdy obrací, je to jen jako na prostředníka k mým klientům,” uvedl Pokorný.
CEFC, za niž vystupuje bývalý sociálnědemokratický ministr Jaroslav Tvrdík, dlouhodobě razí strategii, že svůj byznys veřejně nekomentuje. A pokud ano, až ve chvíli, kdy jsou jednotlivé transakce podepsané.
Mlčí i ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš. Na sms dotaz nereagoval. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka pak informace o jednání s Číňany komentoval slovy: “Na první poslech to slyším poprvé, zkusím pozjišťovat, ale je to spíš otázka přímo na pana Babiše.”
Miliardářova loňská nabídka směrem k CEFC podle informací Neovlivní.cz zněla: budete mít v holdingu většinu, ale já si ponechám vliv na rozhodování. Společnost CEFC, která v tuzemském byznysu zatím nic skutečně cenného nekoupila, o Agrofert projevila zájem. Jednání dospěla až do stadia, kdy CEFC měla v holdingu provést kompletní prověření před převzetím – due diligence. To nakonec neproběhlo a z obchodu sešlo.
Vyloučeno přitom není ani to, že Andrej Babiš svůj Agrofert vůbec neměl v úmyslu prodat. Jednání s CEFC probíhala v době, kdy už bylo jasné, že něco s holdingem kvůli zákonu o střetu zájmů bude muset provést. A rozhovory s Číňany mohly Babišovi přinést cennou informaci, nakolik si jeho holdingu cení trh.
Na celém příběhu stojí za zmínku ještě jeden detail: ukazuje se, že když jde o byznys, animozity jdou stranou. Prostředníka rozhovorů – vlivného zákulisního hráče a osobního premiérova přátele Radka Pokorného – Babiš prezentuje jako jednoho ze svých úhlavních nepřátel. Často mu slouží k útokům na Bohuslava Sobotku, veřejně jej zmiňuje jako toho, co tahá za nitky a posměšně o něm mluví jako o “Rádečkovi”. Když se ale potřeboval domluvit s Číňany, ozval se právě Pokornému.
I přes výše popisované vyjednávání to ale nyní vypadá, že politik kvůli zákonu o střetu zájmů nakonec převede své firmy do svěřenského fondu. Babiš sice už řekl, že se do konce ledna Agrofertu zbaví, detaily operace, kterou Hospodářské noviny označily za jednu z největších vlastnických transformací od doby kupónové privatizace, zatím tají.
Problematika svěřenských fondů, v zahraničí častěji známých pod názvem trust, je přitom v tuzemské politice neprobádanou veličinou. Deník Neovlivní.cz už loni zjara v souvislost s aférou Panama Papers upozornil, že trusty využívají velmi často Češi, kteří chtějí bezpečně ukrýt před úřady a veřejností své jmění. Detailně jsme popsali v tomto článku ».
V případě trustu totiž pravdu znají jen tři lidé: zakladatel (tedy ten, kdo do fondu vložil majetek), správce (vybere si jej zakladatel a dá mu instrukce, jak s majetkem nakládat) a beneficient (tedy ten, kdo z fondu profituje, podmínky opět určí zakladatel).
Už z této konstrukce je zřejmé, že svěřenským fondem může politik naplnit parametry zákona o střetu zájmů (Babiš fakticky fond nevlastní, spravuje mu jej správce), ale fakticky svým majetkem vládne dál (správce jedná na základě pokynů zakladatele). O mechanismech, jak zkontrolovat reálný Babišův vliv na chod svěřenského fondu, zatím nikdo z politiků nemluvil. A zákon na ně nepamatuje.
Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». |