Babiš s Filipem projednával výměnu Ťoka

Personální změny ve vládě se blíží. Premiér Andrej Babiš  už projednával podle zjištění Neovlivní.cz výměnu ministra dopravy Dana Ťoka se šéfem komunistů Vojtěchem Filipem. Na schůzce padl i termín: polovina března. Ťoka by mohl nahradit Milan Matzenauer nebo Jiří Kolář. V rámci vládní personální rošády je přitom ohroženo víc ministrů.

Ačkoli předseda vlády veřejně tvrdí, že komunisté nemají do složení jeho vlády co mluvit, v minulých dnech se právě kvůli personálnímu obsazení kabinetu sešel s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem . Ten na dotaz Neovlivní.cz schůzku potvrdil. Včetně termínu, kdy mají podle premiéra změny ve vládě nastat.

Na otázku, zda na schůzce s premiérem, kde řešili i odchod Dana Ťoka, padl termín 15. 3., Filip doslova odpověděl: “Ano, o tomto, respektive podobném termínu se premiér zmiňoval.”

Komunisté už dřív dali najevo, že odchod Ťoka je jejich priorita. Je to pro ně jedna z podmínek, za nichž jsou ochotni dál podporovat Babišův vládní kabinet. “My jsme opravdu velmi hrubě nespokojeni s prací ministra dopravy,” prohlásil Filip naposledy v prosinci.

Tlak na Ťokův odchod komunisté následně ještě zesílili. Z informací, které redakce Neovlivní.cz získala z kruhů blízkých vedení KSČM, totiž vyplývá, že komunisté jsou rozezleni z toho, že navzdory podpoře vyslovené Babišově vládě dosud nedostali žádné významné posty nebo nemohli mluvit do jejich obsazení. A nehodlají to premiérovi už dál tolerovat.

Na schůzce Babiš-Filip tak podle informací Neovlivní.cz padla i dvě jména, na nichž se oba politici shodli jako na Ťokových možných nástupcích. Jedním je bývalý manažer Skansky a exnáměstek generálního ředitele Českých drah Milan Matzneuer, druhým pak ředitel Drážního úřadu a někdejší šéf SŽDC Jiří Kolář. (Mimochodem ze Skansky stejně jako Matzneauer původně přišel i sám San Ťok.)

Šéf komunistů Filip nicméně na dotaz redakce uvedl, že jména Ťokova nástupce s Babišem neřešil.

V ohrožení přitom není jen Dan Ťok. Už jsme psali, že se křeslo kýve pod ministryní průmyslu Martou Novákovou. Komunisté i Hrad zase opakovaně dali najevo, že by rádi změnu na postu ministra zahraničí. Sociální demokrat Tomáš Petříček totiž hned několikrát podnikl v zahraniční politice kroky, které komunisty i prezidenta Miloše Zemana rozčílily.

I Andrej Babiš by se podle zákulisních informací Petříčka rád zbavil, není ale jasné, jestli se to nakonec skutečně stane. Ve hře je přitom varianta, že by ČSSD nabídl jiný resort a diplomacii by si vzalo pod sebe hnutí ANO, jako tomu bylo v minulé Babišově vládě. Aby byla taková cesta pro sociální demokraty přijatelná, muselo by se jednat o ministerstvo, kde jsou peníze, dotace či investice. Tedy například o dopravu či ministerstvo školství.

Posledně jmenovaný resort by mohl uvolnit Robert Plaga, o jehož konci se už před časem zmiňovaly Lidové noviny z Babišova svěřenského fondu.

Co přesně vadí Hradu na šéfovi diplomacie Tomáši Petříčkovi? A je skutečně vycházející hvězdou politiky, jak jej líčí média, nebo jen prodlouženou rukou Miroslava Poche? Zevrubný profil najdete v tištěném magazínu Neovlivní.cz. Cesta k němu vede tudy: