Za kulisy: Faltýnkův odchod z Agrofertu nebyl dobrovolný

Pozice dlouholetého loajálního Babišova spolupracovníka Jaroslava Faltýnka významně oslabila. Faltýnkovi zbyla jen politika, od byznysových aktivit svého holdingu jej ministr financí odstavil. Ačkoli navenek to sám místopředseda hnutí ANO prezentoval jako vlastní rozhodnutí, deník Neovlivní.cz zjistil, že Faltýnek dostal odchod z Agrofertu příkazem.

Ještě 16. prosince loňského roku sepsal Andreje Babiše u notáře rozhodnutí, kterým potvrdil Jaroslava Faltýnka v pozici člena představenstva Agrofertu. “Akcionář volí s účinností ke dni 20. 12. 2016 do funkce člena představenstva společnosti: Ing. Jaroslava Faltýnka,” stojí v notářském zápise dostupném na obchodním soudu.

K tématu:

» Faltýnek bude vysvětlovat tajnou schůzku i své zájmy na železnici
» Faltýnkova tajná schůzka na tenise: Co předcházelo vyplacení stamilionů?

Bezpečnostní síť AB:

Ilustrační foto: Shutterstock
» Neznámá minulost bezpečnostní sítě AB: komunista Ondráček i Zemanovec
» Nová jména v bezpečnostní síti Andreje Babiše

Neuběhl ani měsíc a  Jaroslav Faltýnek dostal od šéfa striktní pokyn: V Agrofertu musíš skončit.

“Andrej Babiš mu to prezentoval tak, že mu to doporučili poradci. Kvůli zákonu o střetu zájmů by podle nich byl prý Faltýnek po Babišovi další na ráně. Babiš se ale v klíčových věcech nikdy nespoléhá na poradce, když něco udělá, je o tom sám přesvědčený,” uvedl zdroj obeznámený se situací na Chodově, kde je sídlo Agrofertu a ve vedlejší budově i hnutí ANO.

Jaroslav Faltýnek nicméně navenek tvrdil, že to bylo jeho osobní rozhodnutí spojené s tím, že sám Babiš musí kvůli zákonu o střetu zájmů převést svůj byznys na svěřenský fond. “Polovina mojí profesní kariéry je spojená s Andrejem Babišem, v momentě, kdy už nebude akcionářem, mi přijde logické z Agrofertu odejít a věnovat se s ním naplno politice,” řekl Lidovým novinám z Babišova mediálního domu, který o Faltýnkově odchodu informoval jako první.

A v pozici “Rozhodl jsem se sám”, Faltýnek setrvá i nadále. “Bylo to moje rozhodnutí,” sdělil Neovlivní.cz

Informace z Chodova nicméně uvádějí, že ho Babišův postoj zaskočil. Nejde totiž jen o 200 tisíc, které coby člen představenstva Agrofertu měsíčně pobíral. Doposud měl k dispozici i aparát holdingu, který zahrnuje mimo jiné i mediální či bezpečnostní divizi.

“Bojí se, že to může skončit. Jeho postavení v holdingu totiž nikdy nebylo nijak pevné, nemá tam příliš spojenců. Když teď přestane být součástí firmy, neměl by mít ani přístup do budovy, ani aparát k ruce,” dodal již citovaný zdroj.

Podrobnosti odchodu, výši odstupného či servis ze strany holdingu Faltýnek rozebírat nechtěl:”To je vše, děkuji.”

Faltýnek byl přitom poslední dobou pod silným tlakem, který vyvrcholil jeho kolapsem ve sněmovně, kdy mu praskl žaludeční vřed. Vicepremiér Babiš totiž podle svých spolupracovníků věřil, že se podaří schválení zákona o střetu zájmů oddálit. A na starost to dostal právě Faltýnek, který se také ve sněmovně dlouhými proslovy a fintami pokoušel hlasování posunout. Neuspěl a Babiš mu to podle zdrojů Neovlivní.cz vyčetl.