Za kulisy: Jak premiér chystal rozhovor s Junckerem

Když do Prahy zkraje měsíce dorazily audity z Evropské komise o střetu zájmů českého premiéra, Andrej Babiš veřejně prohlašoval, jak si to se šéfem komise Jeanem-Claudem Junckerem při osobním pohovoru vyřídí. Jenže podle zjištění Neovlivní.cz tvrdě narazil. Při přípravě schůzky jeho administrativa dostala striktní zákaz během rozhovoru s Junckerem téma audity vůbec otevřít.

“Já se určitě zeptám pana Junckera, jak je možné, že má takové nekompetentní auditory. Protože jejich chování bylo skandální.”

“O auditech se bavit nebudu, to je záležitost úředníků. Jsou tam nějaká pravidla, já do toho nechci zasahovat.”

Dva výroky českého premiéra Andreje Babiše, které od sebe dělí tři neděle. Ten první o nekompetentních auditorech Babiš pronesl vzápětí poté, co Evropská komise poslala do Prahy dva audity, podle nichž je český premiér ve střetu zájmů, dál ovládá Agrofert a Česká republika má kvůli tomu vracet dotace.

Ten druhý je pak s datem 20. června, kdy Andrej Babiš odlétal na schůzku se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

To, že se audit na program schůzky nedostal, přitom není rozhodnutí Andreje Babiše. Podle zjištění Neovlivní.cz mu dal šéf komise Juncker jasně najevo, že s ním o auditu diskutovat nehodlá. Takový krok by byl v naprostém rozporu s fungování Evropské komise.

“Juncker se tady v Bruselu nechal slyšet, že se o tom s ním prostě bavit nebude, že to je nepřípustné. Když pak protokoly obou politiků jednání připravovaly, lidé od Junckera stanovili striktní zákaz diskuse o auditu,” popsal bruselský zdroj obeznámený s přípravou schůzky a Junckerovým postojem.

Schůzce navíc předcházelo varování centrály mezinárodní protikorupční organizace Transparency International. Ta upozornila, že by se Juncker takovým rozhovorem dostal do velmi choulostivé situace. Právě proto, že komise bude nyní řešit odvolání České republiky proti závěrům auditu.

“Vzhledem k vlastním zjištěním Komise ohledně střetu zájmů a probíhajícího vyšetřování by se předseda Juncker neměl scházet s českým premiérem  za zády veřejné kontroly. Musí to být otevřený a odpovědný proces, který zajistí, že tato záležitost bude vyřešena a peníze vráceny,” napsal ve svém stanovisku úřadující šéf TI Nick Aiossa.