Za kulisy: Jak Babiš slíbil Zemanovi, že vyhodí Blatného a spol.

Aktuální situace nasvědčuje tomu, že prezidentovi došla s premiérem trpělivost.

Bylo pátek 12. února a premiér Andrej Babiš nebyl v dobrém rozpoložení. Čísla nákazy se stále dramaticky zhoršovala, ministr zdravotnictví Jan Blatný nevypadal, že má situaci pevně v rukou a předseda vlády nedokázal ve sněmovně vyjednat prodloužení nouzového stavu.


Schůzka v Lánech, kde měl Babiš říct, že udělá změny ve vládě. Foto: Pražský Hrad/sekce média

V podvečer Andrej Babiš vyrazil do Lán za Milošem Zemanem. A tentokrát premiér podle svědků vypadal zničeněji, než u něj bylo v posledních týdnech obvyklé.

“V podstatě celou dobu kňoural, jak mu to všichni kazí. Že se nemůže na nikoho spolehnout a nemá se o koho opřít,” popsal rozhovor obou mužů zdroj Neovlivní.cz, jehož informace se už v minulosti ukázaly jako přesné (například tyto).

Miloš Zeman na to podle informací Neovlivní.cz Andreji Babišovi odvětil, že s tím tedy musí coby premiér něco udělat. A jestli mu v tom může nějak pomoci. “Premiér řekl, že to zvládne sám. A sám na schůzce mluvil o personálních změnách ve vládě, především na postu ministra zdravotnictví. Prezident z jejich schůzky odcházel s přesvědčením, že se na změnách právě dohodli,” dodal již citovaný zdroj.

Jak přesně debata o změnách ve vládě proběhla a zda si prezident jen špatně nevyložil premiérova slova, to není jasné. Andrej Babiš svoji verzi schůzky nikdy nezveřejnil a na dotazy redakce neodpověděl.

Každopádně už tehdy po této schůzce redakce Neovlivní.cz zaznamenala informace o tom, že vládní rošádu Andrej Babiš chystá. Všichni z vládní koalice ale i v neformálních rozhovorech tvrdili, že nic takového nebude. A nebylo tedy jasné, zda ke změnám skutečně dojde.

Jenže Babišova nečinnost podle prezidentových spolupracovníků Miloše Zemana nastartovala. Situace v boji s nákazou se dál zhoršovala a Zeman měl o bezmocnosti vládního týmu detailní informace díky svému novému poradci Romanu Prymulovi.

Podle politiků z Lidového domu proto prezident zavolal Janu Hamáčkovi, lídrovi ČSSD, s nímž podle informací Neovlivní.cz řešil otázku výměny ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Právě proto pak v ČSSD vznikl plán na prohození resortů, kdy by si sociální demokraté vzali zdravotnictví a diplomacii nechali obsadit hnutím ANO. Plán nakonec zveřejnila televize CNN/Prima News.

Ani tentokrát se ale dál nestalo nic. A právě proto nyní Miloš Zeman podle zjištění Neovlivní.cz znovu přitvrdil a o vládních změnách promluvil pro Parlamentní listy.

A přidal také jasný vzkaz Babišovi, když odpovídal na dotaz, zda setrvání Blatného ve funkci bude považovat za premiérovo selhání. “Nemluvil bych zrovna o selhání, ale rozhodně by to nepřispělo k dalšímu zlepšení našich přátelských vztahů,“ prohlásil prezident.

Andrej Babiš reagoval až s odstupem hodin a oznámil, že personální změny ve vládě nejsou na pořadu dne. To ale ve skutečnosti nic neznamená, premiér je známý svojí nevypočitatelností a názor dokáže změnit během chvíle.

Každopádně z prezidentova okolí se začaly šířit informace, že tentokrát to Miloš Zeman svému dosavadnímu spojenci nedá zadarmo. A Andrej Babiš je tím, kdo tahá za kratší konec. Nejpozději po říjnových volbách se může stát, že bude na prezidentovi závislá jeho další politická kariéra. Jak se rozhodne?

Zdroj náhledové foto: www.prazskyhrad.cz/sekce média

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email