Za kulisy: Proč Dědek u Starostů narazil

Pouhé tři týdny trval plán miliardáře Dalibora Dědka obsadit poslanecké křeslo ve Sněmovně za hnutí Starostové a nezávislí. Z rekonstrukce Neovlivní.cz vyplývá, že zakladatel Jablotronu svou kandidaturu vzdal poté, co pochopil, že na sebe narazily dva zcela odlišné světy, které spolu nemohou existovat. Dědkovi se nelíbilo, že mu politici vyškrtli několik navrhovaných jmen z kandidátek a další rovnou odmítli zařadit. Politikům ve STANu zase vadily Dědkovy autoritářské sklony.

Ve středu absolvoval Dalibor Dědek hned několik rozhovorů, během nichž si povzdychl, že takhle si to tedy nepředstavoval. Frustrovalo ho, že mu hnutí STAN drasticky proškrtalo seznam jmen, která přinesl jako své kandidáty do Sněmovny.

“Považoval je za to nejlepší, co je k mání, ale neuspěl. Nechápal, proč tak urputně trvají na jménech, která on považoval za mnohem horší a nechtějí dát příležitost těm lepším. Nepochopil, o čem to partajničení je. Kdo by chtěl být nějakou naplaveninou zvenčí vystrčený z kandidátky, když je zasloužilý straník a už si to vyseděl,” popsal rozhovor s Dědkem jeden z lidí, s nimiž miliardář rozhovory vedl.

K rozčarování přispěla i rozmíška s volebním lídrem Janem Farským, který jej přitom do hnutí přivedl, ale nakonec se začali přetahovat o pozice. Politici ve STAN se totiž začali obávat, že Dědek si buduje v partaji svoji frakci. A vadilo jim, že dal najevo, že by se za jistých okolností s demokratickými postupy ve straně příliš nepáral. Hlavně, když to vede k cíli. “Popisoval, jak na něj Farský poměrně ostře vystartoval,” uvedl další z lidí, kteří s Daliborem Dědkem o jeho pochybnostech ve středu mluvil.

O pár hodin později už podnikatel oznámil Farskému a Gazdíkovi, že končí a do Sněmovny nepůjde.

Sám Dalibor Dědek důvody svého rozhodnutí veřejně nesdělil. Tvrdí, že se vlastně nic zásadního nestalo, hnutí bude dál finančně i jinak podporovat, ale že své jednotlivé kroky úplně nedomyslel. V rozhovoru pro Seznam Zprávy nicméně střet dvou světů potvrdil.

“Mezi námi se nestalo nic. Ale stalo se to, jak byl můj vstup vnímaný veřejností i v samotném STANu. První šok nastal, když jsem oznámil, že se zapojuji do STANu, vyběhly titulky, že miliardář prahne po moci. Další Babiš…A pak, když jsem prohlásil, že přivedu slušné lidi. Nedomyslel jsem, že to může být vnímáno, jako že ve STANu slušní lidé nejsou,” prohlásil v rozhovoru.

A současně potvrdil pnutí s Janem Farským, ačkoli trvá na tom, že jej nahradit nechtěl: “Řada lidí začala komunikovat se mnou víc než s panem Farským a to nejde. Neexistuje žádný organismus s dvěma hlavami.”

Dalibor Dědek řešil podle zjištění Neovlivní.cz v posledních dnech i nabídku, aby postavil zcela nový politický subjekt. I když nic takového není na pořadu dne, vyloučeno není, že to časem přece jen zkusí.