© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Za všechno můžou úředníci. Asi tak by se dala shrnout veřejná obhajoba ministra financí Andreje Babiše, když včera vysvětloval, proč těsně před startem elektronických pokladen mění pravidla hry a chce udělit výjimky. Jenže realita je trochu jiná: úředníci resortu si stěžují, že klíčový vládní bod v praxi vznikal metodou pokus-omyl a hlavně se během přípravy neustále měnilo zadání.
Když bývalá Babišova náměstkyně Simona Hornochová protlačila resortem a do vlády plošnou variantu EET, vypadalo to nepochopitelně. Čas ale ukázal, proč to udělala. V době schválení elektronických pokladen totiž nikdo přesně nevěděl, jak bude jejich provoz v praxi vypadat a jak to vlastně bude probíhat.
Redakce Neovlivní.cz z rozhovorů s lidmi, kteří se na přípravě elektronických pokladen podíleli, rekonstruovala průběh procesu zavádění EET, který tento týden vyústil v další vážnou roztržku v koalici. Svědci jsou ale ochotni mluvit pouze v anonymitě.
“Hornochová tehdy jasně říkala: nevíme, co se během přípravy objeví, nechme to plošné a výjimky udělejme podle potřeby za pochodu. Nebylo totiž na stole žádné jasné zadání, jak přesně má EET v praxi vypadat, zároveň byl tlak, aby to bylo co nejrychleji, takže se chtěla vyvarovat potíží,” uvedl jeden z úředníků, který byl do celého procesu zapojený.
O tom, že neexistovalo přesné zadání, mluví i další svědci. “Každý týden to bylo jinak. Z vedení ministerstva přišlo nějaký požadavek, který se začal zpracovávat, za pár dní ale bylo všechno jinak. A dělalo se zase na něčem jiném,” potvrdil jiný zapojený člověk.
Ve finále se navíc objevily obavy, jak se to zvládne technicky. Šlo především o to, jak a v který okamžik by se registrovaly platby u e-shopů. I to mělo být pode zdrojů Neovlivní.cz důvodem, proč ministr Babiš přišel s návrhem osvobodit od registračních pokladen ty transakce e-shopů, u nichž platba proběhne kartou přes internet. Podle druhé výjimky by se EET neměla týkat i těch živnostníků, jejichž roční obrat se vejde do 250 tisíc a zřídí si paušální daně.
Andrej Babiš naopak svaluje vinu na své podřízené. A tvrdí, že připomínky k zákonu se mu sešly až na poslední chvíli.
“Byl naštvaný za e-shopy, protože to říkal od začátku, ale úředníci to nebyli schopni vyargumentovat. Až když se ozvali lidé z e-shopů, uznali chybu. A ta data ohledně další výjimky prostě neměli k dispozici, neevidovali je, až pak na jeho požadavky,” popsal Babišovu obhajobu jeden z jeho spolupracovníků.
Ministr financí to nakonec řekl i veřejně. Na přímý dotaz Hospodářských novin, zda tedy jeho podřízení byli dlouhodobě proti a on musel bouchnout do stolu, Andrej Babiš odpověděl: “Ano, takhle to bylo.”
Ať už za to mohou laxní úředníci, nebo chaotické pokyny z vedení resortu, faktem je, že ohledně obou výjimek byly pochybnosti na stole už v létě.
Tehdy lidovci přišli s tím, že povinnost účtovat na pokladnách připojených online na ministerstvo financí by neměli mít lidé, kteří měsíčně vydělají do pěti tisíc korun. Argumentovali tím, že když si někdo na mateřské či k důchodu přivydělává pár tisíc, nemá smysl ho nutit, aby si kupoval pokladnu a drahou licenci na připojení do systému. A stejně tak dávaly e-shopy najevo své připomínky už před několika měsíci.
Ministerstvu financí ale trvalo dalších několik měsíců, než výjimky připravilo. Tím, že je ministr Babiš vytáhl týden před ostrým startem projektu, popudil premiéra Bohuslava Sobotku. Ten poprvé za fungování současné koalice veřejně prohlásil, že ho Babiš rozčílil.
Další kolo přetlačované můžeme očekávat už v pondělí, kdy bude o Babišových výjimkách jednat vláda. Ministr financí už dal najevo, že pokud je vláda nebude akceptovat, navrhne je sám za sebe v rámci pozměňovacího návrhu.