Za kulisy: Jak se po půlnoci v Brně po hospodách zrodil výprask ANO

Ještě v pondělí večer se to zdálo jasnější než slunce: Brnu bude dál vládnout hnutí ANO v čele s primátorem Petrem Vokřálem. A v radě jej doplní ODS, ČSSD a lidovci. Jenže kolem půlnoci začali lidem z ODS pípat sms zprávy s lákavou nabídkou. A nakonec to bylo rychlé. Nad ránem byla zpečetěna nová koalice. Pokud lidovci a Piráti neuhnou, ANO ztrácí po Praze vládu nad dalším klíčovým městem. Co se tedy v noci z pondělí na úterý v Brně odehrálo?

Během úterý měl podle původních plánů Petr Vokřál podepsat koaliční dohodu s ODS, socialisty a lidovci. Ještě v poledne tomu věřil. V té době už ale pár hodin existoval plán, jak ANO – vítěze brněnských voleb – vyšachovat ze hry.

Z rekonstrukce, kterou redakce Neovlivní.cz sestavila z výpovědí politiků všech zainteresovaných stran, vyplývá, že rozhodující krok v Brně podnikli až v noci Piráti. Nabídli ODS, že s nimi lidovci i ČSSD půjdou do koalice. Ovšem bez Vokřála a ANO.

“Zradu” občanských demokratů, kteří původně hlásali, že ANO jako vítěze voleb nikdy neobejdou, vyvážila nabídka na primátorský post pro Markétu Vaňkovou. A postupně se přidala stejná nabídka od lidovců, ti si ve variantě koalice bez ANO udrží post prvního náměstka.

“Ještě večer to fakt vypadalo, že to bude tak, jak se dohodlo v pondělí. Tedy s Vokřálem. Varianta s primátorským postem pro ODS se zrodila kolem půlnoci, kdy ji dali jako první na stůl Piráti a pak lidovci. Pak se do rána ladily detaily s ostatními stranami,” popsal jeden z brněnských politiků ODS. Jeho interpretaci redakce ověřila i u dalších stran.

Klíčovým vyjednavačem občanských demokratů pak byl šéf jejich brněnské buňky Robert Kerndl, jinak také syn muzikanta Ladi Kerndla. Právě on vedl po brněnských hospodách většinu jednání. Ve finále dohodu posvětil přímo i lídr ODS Petr Fiala.

Politiky hnutí ANO vývoj situace zaskočil zcela nepřipravené. “Nepočítali jsme s tím, fakt tomu nic nenasvědčovalo,” uvedl jeden z politiků ANO.

Andrej Babiš byl podle něj zcela konsternovaný. Brno totiž považoval při povolebním vyjednávání za bezproblémovou lokalitu, která je už vyřešená. Ostatně rozčlení lídr hnutí ANO neskrýval. “Já to považuju za megapodraz. Neuvěřitelné svinstvo,” reagoval v úterý odpoledne.

Steně tak mluví i Petr Vokřál: “Je to obrovské lidské zklamání. Když jsme si podali ruku, věřil jsem tomu.”

Pro přesnost je potřeba uvést, z čeho přesně pramení rozčarování lídrů ANO. Je to například věta, kterou Markéta Vaňková od neděle zopakovala veřejně hned několikrát: “Je pro mě důležité respektovat vítěze voleb a nejsme tím, kdo by se za jeho zády domlouvat s jinými subjekty.”

To ale pronášela ve chvíli, kdy nebyla na stole varianta primátorského křesla pro ODS. Který má jedenačtyřicetiletá advokátka z právnické rodiny šanci získat pro sebe. A tím také po dvaceti letech znovu pro ODS.

Nyní se Vaňková snaží ze situace vybruslit slovy: “Vnímala jsem velký tlak našich voličů. Do včerejška to vypadalo, že jiná varianta koalice neexistuje. Ale to se změnilo. Teď už tu variantu máme a jsem přesvědčena, že je to nejlepší volba.”

Nakolik je prohra Petra Vokřála a ANO v Brně definitivní, to ukáže až hlasování na zastupitelstvu. Do té doby i sami občanští demokraté přiznávají, že zejména Piráti a lidovci mohou ještě změnit názor.