Za kulisy: Jak si Miroslav Poche pod sebou podřezal větev

Křeslo ministra zahraničí se Miroslavu Pochemu v minulých dnech opovážlivě vzdálilo. Premiér Andrej Babiš o víkendu řekl, že ministrem nebude. Poche si za to může podle zjištění Neovlivní.cz sám. Minulý týden vyvolalo obrovskou nevoli mezi diplomaty  jeho vystoupení na poradě velvyslanců.

“Působení Pocheho na ministerstvu zahraničí je velmi negativní. On je europoslanec, takže tam nemá moc co hledat. Zprávy, které dostáváme, nejsou pozitivní. Je nepřijatelné, když se občas vyjadřuje jako ministr zahraničí. Očekávám, že sociální demokracie přijde s novým jménem,” prohlásil v televizi Prima poněkud překvapivě Babiš.

K tématu
» Poche: Návrat architekta byznysových dohod. A také zákulisních paktů
» Analýza: Půl roku od voleb. A jeden Babiš dává všem
» Vláda v tichosti schválila odchod Tuhého na Slovensko

Co přesně tím myslel? Podle zjištění Neovlivní.cz se za Babišovou kritikou skrývá Pocheho vystoupení před velvyslanci z minulého pondělí. Na setkání nejprve promluvil Babiš coby premiér, pak úřadující dvojministr Jan Hamáček a následně dostal slovo i Miroslav Poche.

“To už tam Babiš nebyl, odjel po svém projevu. Poche vystupoval,  jako kdyby už měl ministerstvo jisté. Říkal věc jako: Garantuji vám, že tady bude ministr, který si bude myslet, to co já. A podobně,” popsal zdroj obeznámený  s reakcí velvyslanců na Pocheho vystoupení.

Ačkoli Babiš už Pocheho slova nezaznamenal, záhy se k němu donesla. A znamenalo to konec jakékoli podpory pro Pocheho ze strany premiéra.

Sám Miroslav Poche stále navenek tvrdí, že bude ministrem a na svém vystoupení před velvyslanci nic závadného nevidí. Záznam z projevu dokonce zveřejnil na svém webu.

ČSSD zatím žádné jiné jméno nenavrhla, k postu ministra zahraničí se hodlá vrátit až po komunálních volbách. Poche zatím na ministerstvo dochází jako Hamáčkův poradce. Objevuje se tam ale podle informací Neovlivní.cz stejně jen sporadicky, nechává se spíš vidět, než aby prakticky cokoli řešil.

Podle informací z ČSSD, ale i  z Černínského paláce už přitom Poche chystá ústupovou variantu: Místo sebe protlačí na post svého asistenta z Evropského parlamentu Tomáše Petříčka.

“Spoléhá na to, že druhého kandidáta už prezident sociální demokracii vetovat nebude. Když bude ministrem Petříček, uchová si Poche svůj vliv mnohem lépe, než kdyby se ministrem stal třeba takový Jakub Landovský,” uvedl zdroj blízký vedení ČSSD.