Máme informaci, že se přihlásí falešný svědek. Zákulisí 5 dní před volbami

Do voleb zbývá pět dní a ve štábech dvou hlavních rivalů – ANO a ČSSD – se připravují na poslední rány ze strany konkurence. V obou táborech jsou přesvědčeni, že ten druhý na ně ještě něco chystá. A tvrdí, že mají informace o tom, s čím protivník přijde. Z čeho se tedy navzájem podezírají?

Kompromitující intimní nahrávky, diskreditace pomocí falešných svědků nebo poslední úder ze strany Julia Šumana. To je hrubý výčet toho, s čím podle lidí z ANO a ČSSD přijde politická konkurence.

Sociální demokraté podezřívají Babišovy lidi, že se posledních osmačtyřicet hodin před volbami chystají spustit diskreditační akci s pomocí falešného svědka. “Máme informace, že by se měl slovenským úřadům přihlásit svědek údajného obřího podvodu, který má vypovědět, že do tohoto podvodu je zapletený jeden z lídru ČSSD,” popsal zdroj blízký vedení sociální demokracie.

Akce má stát podle něj na tom, že těsně před volbami bude velmi málo času na to ověřit hodnověrnost svědectví. A do světa by tak byla podle této verze vypuštěna zpráva, že slovenské úřady vyšetřují megapodvod s účastí sociálnědemokratického politika.

Kromě toho očekávají diskreditaci jednoho z lídrů ČSSD skrze aktivity jeho nejbližšího spolupracovníka. “A třetí varianta, kterou jsme se doslechli a s níž pracujeme, je, že se objeví kompromitující nahrávka na jednoho z našich lídrů. Jsme přesvědčeni, že to bude zfalšovaná nahrávka, ale takhle narychlo se to bude těžko dokazovat,” dodal již citovaný zdroj z ČSSD.

Naopak obavy týmu Andreje Babiše vycházejí hlavně z opakovaného obviňování jednoho z lídru ČSSD Milana Chovance, že coby ministr vnitra zneužívá k politickému boji policii a tajné službě. “Čekáme ještě nějaký úder v kauze Čapí hnízdo. Pracujeme také s variantou, že by mohly z policie v týdnu před volbami uniknout informace o detailech vyšetřování nezdaněných dluhopisů, které Andrej Babiš nakoupil,” popsal varianty, s nimiž pracuje ANO, pracovník centrály hnutí na Chodově.

Stejně velké obavy panují v týmu ANO ohledně aktivit anonymní skupiny skryté za identitu estébáka Julia Šumana. Skupina na Twitterovém účtu s jeho jménem zveřejňuje nahrávky Babišových rozhovorů, které ukazují, jak lídr hnutí ANO ve skutečnosti řídil ministerstvo financí či zneužíval k politickému boji svá média. Naposledy se na účtu objevily údajné dokumenty z banky HSBC, které měly dokazovat Babišův podvod v kauze Čapí hnízdo. Autenticita dokumentů dosud nebyla úředně potvrzena, Babiš ani banka ale jejich pravost výslovně nepopřeli.

Ačkoli vypátrání Šumanovy identity mají Babišovi lidé jako jednu z priorit, důkazy proti konkrétním lidem zatím nemají. Jsou ale přesvědčeni, že do skupiny patří i lidé spojení se sociální demokracií.

“Myslíme si, že Šuman ještě neřekl poslední slovo. Očekáváme, že se tam objeví ještě nějaká další nahrávka,” dodal již citovaný zdroj z centrály ANO.

Nakolik jsou uvedená podezření politiků ANO a ČSSD reálná, ukáže tento týden.

A pokud chcete vědět, co nás čeká po volebním víkendu, začtěte se do tištěného časopisu Neovlivní.cz. Na základě zákulisních vazeb a znalosti zájmů v nejvyšších patrech české politiky jsme sepsali tři možné scénáře vývoje. Ukazují, jaká může být česká realita roku 2018.