Za kulisy: Koronavirus a hlavní starost Babišova PR týmu

Perné chvíle zažívá v posledních týdnech v souvislosti s koronavirem PR tým premiéra Andreje Babiše. Ukazuje se, že systém opatření, za který je zodpovědná Babišova administrativa, tak úplně nefunguje. A hlavně: jeho vláda poslala do Číny roušky a respirátory ve chvíli, kdy už se tam rozjela jejich výroba, a naopak začaly akutně chybět doma. Respirátory se tak aktuálně staly nejslabším článkem premiérova pozitivního obrazu.

Žádné dotační aféry, žádné Čapí hnízdo nebo urážlivé výroky na adresu europoslanců. Tým Andreje Babiše, který se stará o jeho mediální obraz, vyhodnotil podle zjištění Neovlivní.cz jako nejrizikovější záležitost respirátory a ochranné roušky.

A to proto, že jich je v Česku v souvislosti s prvními nakaženými koronavirem akutní nedostatek. Chybí i v nemocnicích. Vláda Andreje Babiše nejen, že nebyla schopna jich zajistit potřebné množství. Ale hlavně ve stejné době vyslala po původním váhání do Číny vládní zásoby těchto ochranných pomůcek.

Český premiér se probral až poté, co o respirátory a roušky začali lékaři žádat veřejně. Zdroj: Twitter AB

“Řešilo se to jako vážný problém,” připustil jeden ze spolupracovníků premiéra. “Jeho PR tým si vyhodnotil, že to je slabé místo: lidé panikaří, roušky nejsou a vláda je posílá do Číny. Proto se premiér nikde neprezentoval v souvislosti s tou pomocí, nechal to na Petříčkovi. Strategie je taková, že se bude tvářit, že s tím nemá nic společného. A naopak je ten, kdo se snaží problém s nedostatkem roušek vyřešit. Že je za něj zodpovědný, o tom se zkrátka pomlčí.”

Veřejná prohlášení a výstupy premiéra této verzi zcela odpovídají.

1.února, pár dní poté, co Čína požádala kvůli koronaviru o humanitární pomoc, premiér oznámil, že z Česka žádná nepřijde, protože sami máme málo. “Nemáme možnost nějakým způsobem pomoci, protože potřebujeme tyto zásoby pro naše lidi,” prohlásil.

Lidé sice tehdy už roušky skupovali, ale rozhodně ne ve velkém. Koronavirus se v zemi ještě neobjevil, a nic nenasvědčovalo panice. A premiér si za svá slova vysloužil kritiku a obvinění z bezohlednosti. O den později tedy na Twitter napsal: “Roušky a léky potřebujeme hlavně pro naše občany, ale samozřejmě pomůžeme finančně, to je jasné. A oslovíme humanitární organizace, aby pořádaly sbírky.”

Pod tlakem nakonec dokonce rozhodl, že se do humanitární pomoci zapojí i Česká republika. Jenže její příprava se protahovala a s expedicí se vláda trefila do chvíle, kdy už v Česku propukla panika, lidé vykupovali obchody a skoupili na trhu veškeré respirátory a roušky. Čtyři a půl tuny vládní pomoci bylo přes Vídeň odesláno 23. února. V zásilce byly právě i ochranné pomůcky jako respirátory, masky, roušky, oděvy, rukavice a dezinfekce.

Premiér nechal vládní pomoc odprezentovat ministra zahraničí Tomáše Petříčka. “Jsou tam nejen peníze, ale i zdravotnický materiál,” řekl o vládní zásilce šéf diplomacie.

Andrej Babiš – stejně jako třeba David Rath – dobře zná kouzlo bílého pláště…Zdroj: Facebook AB

O víkendu, kdy se potvrdilo, že koronavirus dorazil i do České republiky, odstartoval do Pekingu armádní speciál, který přepravoval další pomoc. A opět včetně roušek a dezinfekcí. Andrej Babiš si dal ale velmi záležet, aby bylo zřejmé, že s tím vláda kromě půjčení letounu nemá nic společného. “Je to humanitární pomoc, kterou nashromáždily kraje, obce, univerzity, soukromé subjekty i neziskové organizace,” prohlásil předseda vlády.

V době transportu první i druhé humanitární pomoci už přitom z Číny začaly přicházet informace, že po prvotních výpadcích jsou schopny tamní firmy díry na trhu respirátorů a roušek zaplnit.  2. března, den poté, co z Prahy odstartovalo letadlo s druhou pomocí s rouškami a respirátory, Čína oznámila, že produkuje denně 110 milionů masek (odkaz například zde) Číňané už dokonce v té době sami mohli poslat stovky tisíc kusů do Íránu a Japonska.

A mezitím se ukázalo, že v Česku se už dají ochranné pomůcky sehnat jen na černém trhu za přestřelené ceny. Sami lékaři v nemocnicích marně upozorňovali, že je nemají. Stát jich prostě neměl dost. První informace o tom, že je může být třeba, přitom pocházejí z ledna letošního roku, kdy se objevily varovné hlasy lékařů o hrozbě rozšíření koronaviru.

Český premiér se probral až 3. března, kdy oznámil na Twitteru: “Musíme zařídit dostatek roušek a respirátorů pro zdravotníky. Dnes jsem svolal do Motola 98 ředitelů nemocnic, dodají Vojtěchovi (ministr zdravotnictví Pozn. neo), jak jsou na tom.”

Jak moc to v lékařské obci zabralo, shrnul v Českém rozhlase Plus Eduard Sohlich z Rady Asociace českých a moravských nemocnic: “Teď se ukázalo, že nejenže nemáme technické prostředky, ale nejsme ani schopni je koupit. Ochranné pláště, rukavice, respirátory prostě nikde nejsou. To je flagrantní porušení role státu.”

A další lékařka, bývalá ministryně Džamila Stelíková, to pak řekla natvrdo. “Respirátory a roušky potřebují všichni, a musí to zajistit ten, kdo vládne, tedy pan premiér se svojí vládou.”