© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Proti šéfovi sportovní agentury Hniličkovi se spojili Křetínský a Tvrdík. Ostatní mají strach, že nedostanou dotace do sportu
Milan Hnilička rezignoval kvůli své účasti na dýchánku v hotelu teplického kmotra Petra Bendy na poslanecký mandát. Tu klíčovou pozici – křeslo šéfa Národní sportovní agentury – si ponechal.
A má pro to silnou podporu části sportovních svazů. V zákulisí totiž právě nyní vrcholí boj o státní miliardy do sportu, která má rozdělovat právě Hnilička. A poprvé za deset let má nastat situace, kdy mají peníze začít proudit už zkraje roku a nikoli v létě, jak tomu bývalo zvykem.
A část sportovců nyní tvrdí, že odchod Milana Hniličky z čela agentury může sport tvrdě poznamenat.
„Jde určitě o závažné pochybení, za které musí nést následky. Plně proto respektujeme názor o vyvození politické odpovědnosti. Milan Hnilička však v uplynulém období v čele Národní sportovní agentury vykonal spoustu práce. Domníváme se, že jeho rezignace by mohla vést ke značné destabilizaci dosud zdárně se rozvíjející činnosti… Jsme přesvědčeni, že v této souvislosti je role Milana Hniličky v čele NSA rozhodující, a věříme, že zůstane dále ve své funkci,” stojí v dokumentu, který podepsali například šéf sportovní unie Miroslav Jansta, Jaromír Jágr, Barbora Špotáková či Radek Štěpánek.
Chybí ale podpisy dvou důležitých postav současného sportovního dění: šéfů fotbalových klubů Sparty a Slavie Daniela Křetínského a Jaroslava Tvrdíka. Ti dva se dokonce distancovali od podpisu Martina Malíka, předsedy fotbalové asociace.
“SK Slavia Praha a AC Sparta Praha se distancují od účasti předsedy FAČR na ‚Společném prohlášení představitelů českého sportovního prostředí k situaci kolem předsedy NSA Milana Hniličky‘ a odmítají, že by toto stanovisko vyjadřovalo názor fotbalového hnutí na celou kauzu,” stojí ve společném stanovisku obou klubů.
Křetínský s Tvrdíkem se dali dohromady poté, co ve sportovní agentuře vznikl průzkum atraktivity jednotlivých sportů a fotbal v něm skončil až na osmém místě. Z hlediska aktivního provozování byl dokonce až na 17. pozici, před ním byly i kuželky nebo bowling.
“Křetínský a Tvrdík za to Hniličku nenávidí. Od výsledků průzkumu se totiž mají odvíjet výše příspěvků do jednotlivých sportů,” popsal situaci jeden z hlavních tuzemských hráčů sportovního byznysu.
ČTĚTE TAKÉ: Agentura se rozpadá, proti odposlechům se ale Hnilička pojistil
Milan Hnilička sice po podezřelém průzkumu oznámil, že se mu taky nezdá a nechá jej dopracovat, šéfy Sparty a Slavie už to neobměkčilo.
Naopak za Hniličkou stojí hlavně šéf ČUSu Jansta, který má největší obavy, že by se v rozdělování peněz do sportu mohlo začít znovu angažovat ministerstvo školství. Kvůli obvinění s dotacemi z éry ministryně Kateřiny Valachové dnes Jansta sám stojí před soudem a jedním z pilířů jeho obhajoby je argument, že na školství byl tak neuvěřitelný chaos, že dotace nešly spravedlivě rozdělovat.
Současný ministr školství Robert Plaga mimochodem patří mezi Hniličkovy dlouhodobé rivaly.
Zatím to vypadá, že bývalý hokejový reprezentant v čele sportovní agentury zůstane. Podržel ho totiž i premiér Andrej Babiš, který původně mluvil o tom, že Hnilička musí rezignovat. “Očekávám, že z toho pro sebe vyvodí důsledky. Měříme všem stejným metrem,” tvrdil původně.
Nakonec se spokojil s Hniličkovým odchodem ze sněmovny, ačkoli například Romana Prymulu za obdobný prohřešek donutil rezignovat na post ministra. Hnilička totiž narozdíl od Prymuly patří mezi jeho oblíbence. Navíc sportovní agentura vznikla právě v éře Babišova kabinetu a současný premiér je na “svůj” úřad zatížený.
Milan Hnilička přitom manažerskými schopnostmi právě neoslňuje. Už před časem jsme popsali, že se mu záhy po založení Národní sportovní agentury začalo rozpadat její vedení. Na svůj post rezignovala ředitelka personálního, odešel šéf IT a svá místa opustili i další pracovníci.
“Atmosféra v agentuře není dobrá. Největší problém je nekompetentnost těch, kteří rozhodují, jak to má vypadat. Nebudu se podílet na něčem, co směřuje ke smutnému konci,” zdůvodnil odchod pod podmínkou anonymity jeden ze zaměstnanců. Na anonymitě trval proto, že chce dál zůstat ve státní správě.
Kvůli personální nouzi museli loni dotace z COVID Sport rozdělovat zaměstnanci Státního fondu životního prostředí spadajícího pod ministra Richarda Brabce. Jak dokonce tvrdila agentura, dělali to ve svém volném čase.
Klíčové slovo v agentuře mají podle insiderů lidé spojení s hokejovým šéfem Tomášem Králem. A přes všechny potíže, které Hnilička musel v souvislosti s chodem agentury řešit, na jedno si čas našel hned: a to na zajištění svých kanceláří proti odposlechům. Popsali jsme ZDE.
Zdroj náhledové foto:Hnutí ANO