Za kulisy: Ministryně průmyslu to má nahnuté. Nahradí ji Pilný?

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ztrácí body u premiéra. Andrej Babiš podle zjištění Neovlivní.cz není spokojený s její prací a s jejím vystupováním. Nováková se tak stala prvním adeptem na výměnu v druhém Babišově kabinetu. Pokud by skutečně skončila, nahradit by ji mohl Ivan Pilný.

Ještě to není ani týden, co Ivan Pilný nastoupil na ministerstvo průmyslu a obchodu coby náměstek. V zákulisí hnutí ANO už se ale řeší možnost, že usedne přímo v čele tohoto resortu.

Současná ministryně Marta Nováková, která přišla do politiky z byznysu, upadla podle informací Neovlivní.cz v nemilost u premiéra Andreje Babiše.

“Není spokojený s její prací. Pokud se to nezmění, skončí,” uvedl jeden ze spolupracovníků předsedy vlády.

Informace o vratké pozici ministryně potvrdil ještě další nezávislý zdroj.

Pokud se premiér nakonec rozhodne pro odchod Marty Nováková, nestane se tak podle obou těchto zdrojů do Vánoc. Její možný nástupce Ivan Pilný totiž podle nich zatím definitivně neřekl, že chce resort řídit.

Změna ve vládním kabinetu by s ohledem na premiérovu personální politiku, která není právě jeho silnou stránkou, nebyla ničím výjimečným. Už do svého prvního kabinetu Andrej Babiš nominoval lidi, kteří v další vládě neusedli.

Byl to třeba předchůdce Novákové Tomáš Hüner nebo ministryně Karla Šlechtová, které už do současného kabinetu nevzal. Ministry v jeho vládě v demisi tak byli pouhých pár měsíců. Další ministři – Robert Pelikán a Martin Stropnický – se pro odchod z kabinetu rozhodli sami.