Za kulisy novičoku: Úřední nahrávka na Zemanovu smeč

Kdyby státní úřady hned na začátku přiznaly, že se v Česku pro vědecké účely vyrábí novičok, asi těžko by Miloš Zeman mohl rozehrát hru, kdy Rusové slova českého prezidenta použijí proti českému spojenci Velké Británii. Řadu nervově paralytických látek, známou pod označením novičok, opakovaně testovali experti z brněnského vojenského ústavu. A k tomu si samozřejmě malé množství této látky musí připravit. Armáda o tom ví, stejně jako ministerstvo zahraničí či členové bezpečnostní rady státu.

27. března ministryně obrany Karla Šlechtová zopakovala, že v České republice žádný novičok, který byl podle všeho použitý při otravě dvojitého špiona Sergeje Skripala ve Velké Británii, není. „Já jako ministryně obrany trvám na svém prvním tweetu, že na území ČR novičok a žádné jeho části není,” prohlásila.

V té době už přitom její podřízení ze zpravodajských složek měli k dispozici informace, že se novičok a další otravné látky v Česku skutečně vyrábějí. Ovšem výlučně pro vědecké účely a v minimálním množství, pracuje s nimi Vojenský výzkumný ústav v Brně. Vojenští zpravodajci následně tuto informaci předali prezidentovi Miloši Zemanovi, který si od tajných služeb vyžádal odpověď na otázku, jak to s výrobou novičoku na českém území je.

A následně Zeman minulý čtvrtek v televizi Barrandov oznámil: “Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství a poté zničen. Víme kdy a víme kde to bylo… Je pokrytectví předstírat, že se nic takového nedělo.”

Kremelská propaganda jeho slova okamžitě využila jako důkaz, že Rusko bylo z otravy Skripala a jeho dcery látkou novičok obviněno nepravdivě.

Kdyby zodpovědní ministři či vláda hned na začátku řekli, jaká je pravda – ano, novičok připravujeme, ale v malém množství a pro vědecké účely – Zeman by neměl co oznamovat. A Rusové co překrucovat.

Ve zpravodajských, armádních, ale i politických kruzích přitom nejde o žádné tajemství. Čeští chemici byli vždycky světová špička a roky pracují i pro spojence na vývoji protijedů k nejrůznějším jedům a bojovým látkám. Novičok i další látky v Brně testují a zkoumají. A k tomu si přirozeně musejí malé množství těchto jedů vyrobit.

“Mají všechno, co se kdy kde vyrobilo. Dělají se detektory, analýzy a protilátky,” popsal zdroj obeznámený s chodem vojenského ústavu.

Pravděpodobnost, že právě látka připravená v brněnských laboratořích, otrávila špiona Skřipala se ale podle dosavadních informací rovná nule. Ústav podléhá přísnému režimu, je v podstatě vyloučeno, aby se cokoli dostalo do nepovolaných rukou. “Je to chráněno líp než atomové elektrárny,” dodal již citovaný zdroj.

Teprve po Zemanově vystoupení v televizi ministerstvo obrany vydalo prohlášení, v němž připustilo, že se novičok v armádních laboratořích skutečně připravoval. “”Jde o takzvanou mikrosyntézu, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu. Testovaná látka vzniká v pracovní nádobce čistě pro účely měření spektrálních dat a její obsah je po testování ve shodě s předpisy a závazky ČR vždy poté okamžitě zlikvidován,“ stojí ve stanovisku.

Proč ho armáda nevydala hned, není známo.