O čem jsem tak mluvil s Babišem? Odposlechy děsí jeho zaměstnance i partnery

Uniklé nahrávky důvěrných rozhovorů vicepremiéra a lídra hnutí ANO Andreje Babiše nestraší jen jeho samotného. Hrozba, že se na veřejnosti objeví záznamy právě jejich diskusí s Babišem, ochromila podle zjištění Neovlivní.cz řadu jeho zaměstnanců, spolupracovníků i známých z byznysu. Dosud zveřejněné odposlechy nejvíce zasáhly do mediální divize jeho holdingu, který před časem převedl do svěřenského fondu. Nahrávky nabízejí pohled do kuchyně Andreje Babiše, když řídí stát i firmy.

Generální ředitel se ptá svého podřízeného: “Mluvil jste se někdy šéfem tak, že by nás případná nahrávka mohla poškodit? Podřízený odpovídá, že si není jist. “Ale jsem připraven nést následky, kdyby se objevila. A odejít,” dodává.

Scénka je skutečná. Odehrála se tento týden v jednom z podniků spadajících do holdingu ze svěřenského fondu Andreje Babiše a redakci Neovlivní.cz ji popsal zdroj z této firmy. Označením “šéf” zmiňovaný generální ředitel myslel právě vicepremiéra Andreje Babiše.

Někteří z těch, co se v uplynulém roce scházeli s lídrem hnutí ANO v jeho průhonické Sokolovně, zkrátka poslední týden začali propadat panice. A to kvůli nahrávkám, které anonymní skupina skrytá za jméno reálného příslušníka StB Julia Šumana, začala pouštět do éteru.

Mohlo by vás zajímat:

» Chovancova nahotinka: Dívka z reklamy na Pantheon
» Babiš dostal státní ochranku, připraví ho o soukromí
Hackerský útok na počítače Pokorného: Stopa míří do médií
» Chovanec poslal kvůli fotomontáži špiony na Babišova manažera
» Policie vyšetřuje, zda někdo hacknul i Babišův mail

Odposlechy už jako jednu z priorit řeší i poradci Andreje Babiše, kteří původně měli tendenci je považovat za nedůležité. “Je to problém. Všichni víme, že si Babiš v rozhovorech nebere servítky a čekáme, co se ještě objeví,” připustil nyní jeden z jeho spolupracovníků.

Potíž je, že ani oni sami netuší, odkud přijde další úder. Nevědí totiž zatím, jak dlouho byl Babiš odposlouchávaný a v jakém časovém období, aby mohli zpětně rekonstruovat, s kým se tehdy sešel a zda šlo o rizikové hovory. Dosud zveřejněné nahrávky se týkají konce loňského roku.

Sám Andrej Babiš a jeho okolí nahrávky nejprve zlehčovali. Ta první – plná vulgarit adresovaných politickým a jiným protivníkům Andreje Babiše – ještě nerezonovala, tak ji neřešili. Nahrávka Babiše s redaktorem mediální divize holdingu ale zažehla rozbušku a po dvou dnech pronikla i do vysílání televizí: ukazuje totiž, jak ministr s novinářem ladili noty na politickou konkurenci a řešili, na koho mají takzvaně “nabito”.

Když se spustila smršť kritiky, že Babiš přece slíbil držet se od svých médií dál, vicepremiér vyrazil do útoku. Nejprve oznámil, že chce, aby odposlechy vyšetřila policie. “Podal jsem trestní oznámení na spáchání trestného činu na neznámého pachatele na důvodné podezření, že jsem byl delší dobu sledován a odposloucháván v roli ústavního činitele,” prohlásil ve čtvrtek dopoledne.

O pár hodin později v Českém rozhlase přitvrdil a prohlásil, že za nahrávkami stojí ČSSD. Obsah uniklých odposlechů ale odmítá vysvětlovat: “Řeším to, že někdo odposlouchává ústavního činitele.”

Kdo naopak obsah nahrávky intenzívně řešil, byli manažeři mediálního domu Mafra, jehož redaktor Marek Přibil je na odposlechu s Babišem zachycený. Vydavatelství Přibila obětovalo a redaktor okamžitě skončil. Podle oficiální verze se s Babišem scházel za zády vedení firmy a rozhovory o obsahu novin s ním vedl na vlastní pěst.

Mezitím ale začala doutnat vzpoura v redakci, během níž několik reportérů dalo výpověď. Většina se ale nakonec spokojila s prohlášením, v němž ujišťují, že oni obsah nemanipulují a do budoucna si nepřejí žádné další zásahy. “Distancujeme od chování našeho kolegy, protože je neprofesionální a nemorální. Odmítáme, aby měl Andrej Babiš jakoukoliv možnost skrytě ovlivňovat nebo manipulovat obsah našich článků,” napsali novináři.

Odkaz na nahrávky Babišových rozhovorů zde a zde.