Za kulisy: Postu premiéra se Babiš vzdát nehodlá. Pokud nebude muset

Andrej Babiš sice po krachu jednání s ČSSD o nové vládě prostřednictvím svých Lidových novin oznámil, že klidně přenechá premiérský post Richardu Brabcovi, fakticky ale podle zjištění Neovlivní.cz nic takového udělat nehodlá. Zatím. Jde jen o testovací balónek před dnešní schůzkou s prezidentem. Premiér v demisi nyní trpí informační nouzí. Neví přesně, jak se prezident zachová. Ve hře je totiž i varianta, že Babiše premiérem nejmenuje a druhý pokus svěří někomu, kdo mu sestaví prezidentskou vládu.

“Když prezident řekne, že pověří vyjednáváním o vládě někoho jiného z hnutí ANO, tak to budu akceptovat,” citovaly pondělní LN premiéra v demisi Andreje Babiše a dodaly, že tím někým může být podle něj jeho dlouholetý manažer z Lovochemie a ministr Richard Brabec.

Ve skutečnosti to ale s přenecháváním premiérského postu není až tak horké. Andrej Babiš se podle aktuálních informací od jeho spolupracovníků nic takového zatím udělat nechystá.

“Je to jen vypuštěný balonek, čekáme na reakce. A hlavně čekáme, co prezident. Máme protichůdné informace, jedny naznačují, že Miloš Zeman začne šéfovi škodit a druhý pokus dá někomu sobě blízkému. Naopak jiné informace potvrzují, že s ním prezident dál počítá. Každopádně čekáme na úterní schůzku šéfa s prezidentem, kde se to vyjasní,” řekl Babišův spolupracovník ze Sněmovny.

Informace o tom, že vztah Babiše a Zemana dostal letos v lednu poprvé vážné trhliny, jsme popsali v únorovém tištěném magazínu Neovlivní.cz. Odkaz zde. Oba si přestali vzájemně věřit v souvislosti s prezidentskou volbou a faktem, že Zeman dodnes Babiše nejmenoval premiérem a jen mu svěřil druhý pokus na sestavení vlády.

A nyní i Babiš čeká, jestli Zeman splní své hrozby, které se šíří s odkazem na jeho spolupracovníky z Hradu. Tedy, že Babiše napodruhé premiérem nejmenuje s poukazem na to, že není schopen sestavit vládu, která by získala důvěru.

“Kdyby hrozilo, že si prezident chystá nějakou úřednickou vládu, to by teprve byl moment, kdyby Babiš reálně začal uvažovat, že by místo sebe vystrčil Brabce nebo někoho jiného, kdo by nebyl překážkou pro sestavení vlády s důvěrou,” uvedl již citovaný zdroj z ANO.

Lecos o postoji  prezidenta naznačila jeho schůzka s lídry ČSSD Hamáčkem a Zimolou z minulého týdne. Ta se odehrála ještě před tím, než oba sociální demokraté v pátek večer odmítli Babišovy podmínky a oznámili, že s ním do vlády nepůjdou, protože jim nepřenechal ministerstvo vnitra ani financí.

Zimola pak o víkendu naznačil prezidentův postoj, když v České televizi uvedl: “Pan prezident povytáhl obočí nad nabídkou hnutí ANO, a snad mohu prozradit, že i on coby bývalý sociální demokrat, a já říkám stále duchem sociální demokrat, nám asi nedoporučil, abychom takovou nabídku přijali.”

Poté, co se proti takové interpretaci schůzky ohradil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, Zimola vzal zpátečku: “Nejspíš jsem se neobratně vyjádřil, a to způsobem, který mohl vzbudit dojem, že pan prezident doporučil ČSSD odmítnout nabídku hnutí ANO. Nic takového však v jednání hlavy státu s vedením ČSSD nezaznělo.”

Jenže podle informací Neovlivní.cz na schůzce skutečně od prezidenta zazněla slova ve smyslu, že se nemají ponižovat.

“Hamáček se Zimolou se ho ptali, co tedy dál a jestli je na stole varianta úřednické vlády. Prezident řekl, že to je určitě téma na debatu, ale rozhodně ne v tuto dobu. Z rozhovoru vyplynulo, že s premiérem mají aktuálně vztahy na bodu nula,” uvedl jeden ze zákulisních hráčů tuzemské politiky, který byl o schůzce na Hradě detailně informován.

Každopádně jasněji by mohlo být už dnes večer.