Za kulisy: Hra o Kněžínka je hrou o žalobce Zemana

První kolo personálních změn ve vládě skončilo. Premiér navrhnul prezidentovi nová jména za ministra dopravy Dana Ťoka a ministryni průmyslu Martu Novákovou. Jenže tím to nekončí. Andrej Babiš by se rád zbavil ministra spravedlnosti Jan Kněžínka, neudělal to podle informací Neovlivní.cz zatím jen proto, že se mu nepodařilo najít náhradu. Čím se šéf jednoho z klíčových resortů znelíbil? A o co se ve skutečnosti hraje?

Už zkraje roku Andrej Babiš sháněl za ministra spravedlnosti náhradu. Redakci Neovlivní.cz to potvrdil jeden politiků, s nímž premiér výměnu osobně řešil. “Ptal se doslova, jestli o někom vhodném nevím,” uvedl politik.

A důvody? Ty oficiální zní, že Jan Kněžínek je neviditelný. Nikdo o něm moc neví, nepřekypuje energií a není v médiích vidět, tedy přesně to, co premiér od svých ministrů vyžaduje. Tak to popsaly Lidové noviny ze svěřenského fondu premiéra.

Kontext:

» Za kulisy: Ministryně Nováková to má nahnuté
» Premiér už se šéfem KSČM vyjednal výměnu Ťoka
» Nevtípil chce dostat kauzu Čapí hnízdo před soud
»Rozhodnutí jednoho muže. Pošle žalobce premiéra před soud?

A podobnou charakteristiku přidal portál Týden.cz z portfolia titulů Jaromíra Soukupa, momentálně premiérova spojence. “Je to želé. Vůbec mě nebaví a nebaví snad nikoho. Sedí vůbec na té vládě?” citoval nedávno údajný Babišův výrok na Kněžínkovu adresu Týden.cz

Jan Kněžínek možná skutečně nepatří mezi ministry, kteří srší energií a každý den plní stránky médií. Pravým důvodem, proč se Kněžínek znelíbil, je ale podle insiderů fakt, že není dostatečně pružný a ochotný dělat věci, s nimiž úplně nesouhlasí.

“Kněžínek neudělá nic, za co by ho jednou mohli zavřít,” zhodnotil jeho postoj státní úředník, který s Kněžínkem dlouhodobě spolupracuje.

Před pár měsíci například “potopil” premiéra, který se oháněl jeho analýzou o tom, že není ve střetu zájmů, jak konstatovali právníci Bruselu. Jenže Kněžínek vzápětí  oznámil, že analýza neřešila evropské právo, jak Babiš tvrdil.

A premiér potřebuje pružného ministra spravedlnosti. Mimo jiné proto, že by se podle svých spolupracovníků rád zbavil nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. A k němu lze přiřadit v podstatě stejnou charakteristiku jako ke Kněžínkovi. Také neudělá věci, s nimiž není ztotožněný.

Jenže Kněžínek se k návrhu na odvolání Pavla Zemana nechystá, a bez toho na něj premiér nemůže. Tak to jasně říká zákon.

Přitom právě nyní, kdy finišuje vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo, premiér víc než kdy jindy potřebuje mít justici na své straně. A takovou jistotu u Pavla Zemana nemá. Naopak.  Šéf žalobců už před rokem ukázal, že nehodlá kvůli premiérově kriminálnímu případu ohýbat práci svých podřízených.

Bylo to tehdy, kdy se premiér veřejně při jedné ze svých obhajob v kauze Čapí hnízdo mluvil o tom, že se v Česku dá objednat stíhání a dostat někoho do vězení. Pavel Zeman se vůči tomu důrazně ohradil.  Řekl, že jde o nepodložená politická prohlášení, která podrývají důvěryhodnost justice.

“Má-li pan premiér nebo kterýkoliv jiný politik důvodné poznatky o tom, že postup a rozhodování orgánů činných v trestním řízení je ovlivněno či manipulováno, nechť se s nimi obrátí přímo na mě nebo na státní zastupitelství,” reagoval tehdy Zeman.

Sám Kněžínek si úvahy o svém odvolání navenek nepřipouští. “Personální otázky jsou absolutně v kompetenci pana premiéra a já rozhodně nikdy nebudu spekulovat nad mediálními domněnkami,” řekl  například pro server Aktuálně.cz.