Za kulisy: Propast mezi Babišem a Merkel s Macronem se prohlubuje

Volba klíčových postů do evropských institucí naplno ukázala skutečný stav vztahů českého premiéra Andreje Babiše a důležitých lidí v Evropě. Jakkoli se Babiš snaží své voliče prostřednictvím fotografií přesvědčovat, že je s francouzským prezidentem Emanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkel víc než za dobře, opak je pravdou. Při jednání o zásadních věcech český premiér stojí stranou.

„Bojovali jsme přes 21 hodin a spojenectví V4 se znovu ukázalo jako velmi silný a účinný nástroj i v takto ostrém střetu. Bez něj bychom tohoto úspěchu nikdy nedosáhli,“ komentoval obsazení významných funkcí předseda vlády Andrej Babiš.

Za úspěch považuje to, že při výběru předsedy Evropské komise nakonec nebyl uplatněn princip špičkových kandidátů (Spitzenkandidaten), tedy, jestli se tento post obsadí výlučně někým ze skupiny lídrů kandidátek do Evropského parlamentu.

Zapomněl ale dodat hned dvě důležité skutečnosti: Střední a východní Evropa si během vyjednávání nedokázala vybojovat ani jeden ze zásadních postů. A lidé, kteří je ovládli, nemají pochopení pro Česko a další země V4. Například nová předsedkyně komise Uršula von der Leyen je zastánkyní federální Evropy, tedy vize, kterou Babiš kategoricky odmítá.  Nebo nový předseda Evropské rady Charles Michel, který dal najevo, že postoj zemí k migraci by se měl odrážet na výši jejich čerpání unijních fondů.

Babišova hra o všechno. Bruselské zákulisí střetu zájmů AB a vztahy s evropskými politiky jsme popsali v květnovém magazínu Neovlivní.cz

“Všechny významné funkce si na základě dohody mezi sebou rozdělili politici ze “starých zemí”, podle dohody, kterou učinili. Padl zřejmě i pofiderní slib premiérů, že předsedou parlamentu bude aspoň na půl období někdo z našeho regionu. Navíc premiérovo “překvapení” ze silné podpory paní von den Leyen ukazuje, že většina lídrů z Evropské rady, aspoň těch, co klíčová rozhodnutí tvoří, se s ním nebaví,” komentoval Babišovu pozici europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

Česko sice získalo poprvé v historii hned dva místopředsedy parlamentu, ovšem z hlediska fungování je mnohem důležitější, jaké ovládnou výbory. Tam se tvoří evropská legislativa.

“Podstatné pro vliv je, aby Češi byli v nejužším vedení frakcí, kde se dělá skutečná politika,” popsal zákulisí unijní politiky končící poslanec Pavel Telička.

Události na summitu jen dokládají, jak si český premiér v Evropě dlouhodobě stojí. Jak už jsme popsali v květnovém tištěném magazínu Neovlivní.cz, například jeho vztahy s německou kancléřkou Angelou Merkel a francouzským prezidentem Emanuelem Macronem už tehdy byly na bodu mrazu. A to bylo ještě před tím, než Evropská komise do Prahy poslala dva audity, v nichž konstatovala zjevný střet zájmů českého premiéra a žádá stopku pro dotace jeho holdingu Agrofert.

Angela Merkel má podle vícero zdrojů i přes zjevné sympatie k České republice k samotnému Andreji Babišovi poměrně rezervovaný vztah. V kostce shrnuto: Nebere jej jako partnera, na kterého je spoleh a který jí nebude okopávat kotníky.

“Ona, jako hodnotově ukotvený politik, jej vnímá jako velmi problematického. Ví, že je nevyzpytatelný, nevypočitatelný a o to nebezpečnější. To i Orbán ví, jaké hranice nikdy nesmí překročit,“ popsal v magazínu jeden z diplomatů, který se roky věnuje česko-německým vztahům.