© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Úřad na ochranu hospodářské soutěže řeší případ, který může být do budoucna přelomový v přístupu státních úřadů a institucí k čínským technologiím od společností Huawei či ZTE. Ministerstvo zdravotnictví zkraje letošního roku zakázalo oběma firmám vstup do své infrastruktury. Společnost Huawei ale protestovala u ÚOHS, který nyní chystá verdikt. Bude návodem, jak mají úřady podobných případech postupovat.
Už přes půl roku se vláda a experti na kybernetickou bezpečnost snaží sjednotit postup státních úřadů a institucí vůči čínským technologickým společnostem, zejména Huawei a ZTE. Obě firmy Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost loni v prosinci označil za rizikové s tím, že by neměly mít přístup do takzvané kritické insfrastruktury státu. Jde o sítě a služby klíčové pro fungování státu a jeho obyvatele: nemocnice, doprava, rozvody energií, hasiči, mobilní operátoři či informační systémy.
Psali jsme: |
» Mnohem víc než modrá velryba: Někdo se dívá |
» Vrcholí tažení proti Huawei. Kubera jednal s Kellnerem |
» Huawei na mušce |
Jako první zareagovalo ministerstvo zdravotnictví, pod které spadají dva systémy: registry z oblasti zdravotnictví, hygieny a administrativy a Centrální úložiště elektronických receptů. Technologie Huawei či ZTE přitom resort dosud nevyužíval, podle únorového verdiktu to bude platit i do budoucna.
“Ministerstvo zdravotnictví vydalo Opatření Manažera a Architekta kybernetické bezpečnosti MZČR č. 1, na základě kterého se nepovoluje používání hardwarových a komunikačních technologií a softwaru společností Huawei a ZTE v rámci informační infrastruktury ministerstva,” stojí ve stanovisku resortu.
A vzápětí resort už v samotném zadání vyloučil Huawei ze zakázky na “Integrovaný systém uživatelů pro Krajské hygienické stanice”.
Jenže čínská společnost si to nenechala líbit. Podle zjištění Neovlivní.cz se obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a žádá přezkoumání zadávacích podmínek. “ÚOHS už to má na stole. Příští týden by mohlo být v případu jasněji,” uvedl zdroj obeznámený s případem.
Milena Marešová z Úřadu na ochranu hospodářské soutěže na dotazy Neovlivní.cz reagovala jedinou větou: “V současné době Úřad v této věci neposkytuje žádné informace.”
Společnost Huawei, která podle Českého rozhlasu aktuálně řeší problém s údajným sběrem dat během rozhovorů manažerů firmy s českými byznysmeny a úředníky, na dotaz Neovlivní.cz potvrdila, že se na úřad obracela.
“Společnost Huawei Technologies (Czech) s.r.o. podala k ÚOHS návrh na přezkum zadávacích podmínek pro veřejnou zakázku – “Integrovaný systém uživatelů pro Krajské hygienické stanice” a to z toho důvodu, že jedna ze zádavacích podmínek v podstatě vyloučila z účasti na veřejné zakázce právě společnost Huawei Technologies (Czech) s.r.o.,” uvedl mluvčí společnosti Pavel Košek.
Huawei zpochybňuje své vyloučení ze soutěže a zároveň tvrdí, že to resort nedokázal jasnými důkazy obhájit.
V podobné situaci jsou i další úřady, které Huawei ze soutěží vyřadily nebo se k tomu chystají. Žádný další případ ale zatím u ÚOHS neskončil. Jednotný postup ministerstev a úřadů vůči čínským technologiím přitom zatím stále není připraven. Samotný audit technologií, které jednotlivé resorty využívají, je přitom už hotov. Dokonce jej projednala Bezpečnostní rada státu.
“V rámci průzkumu bylo osloveno celkem 126 organizací spadajících pod zákon o kybernetické bezpečnosti a bylo vyhodnoceno 472 systémů kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů a informačních systému základních služeb. Z celkového počtu 126 oslovených organizací jich 75 uvedlo, že zařízení výše uvedených společností nepoužívá, 49 je používá a dvě ještě nedodaly požadované podklady,” uvádí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
Experti nyní podle informací Neovlivní.cz dávají dohromady čísla, kolik by musel stát investovat, pokud by chtěl stávající technologie Huawei a ZTE vyměnit. “Největší hrozby stále představuje masivní nasazení do komunikačních sítí. Jde o takzvaná zadní vrátka, která umožňují někomu třetímu ty systémy prostě vypnout,” dodal již citovaný zdroj.