Za kulisy: Věřitelé Agrofertu znervózněli. Přišla vládní žaloba

Vládní kabinet v tichosti schválil žalobu na Evropskou komisi kvůli pozastavení dotací pro holding předsedy vlády Agrofert. Stalo se tak poté, co se v posledních týdnech začaly podle zjištění Neovlivní.cz v byznysovém zákulisí šířit informace o nervozitě věřitelů premiérova holdingu. Právě dotace jsou jedním z klíčových ukazatelů pro banky, které Agrofert úvěrují. Když o ně holding přijde, finanční ústavy musí podle interních regulí začít panikařit.

Vládní rozhodnutí zažalovat Evropskou komisi kvůli svému premiérovi nedává na první pohled smysl. Jen přiživuje kauzu střetu zájmů Andreje Babiše a hrotí spor s Bruselem.

V jiném světle se ale jeví v kontextu předchozích událostí. Jednou z nich je nervozita finančních ústavů, které poskytují Agrofertu úvěry. A které může uklidnit třeba jakási státní záruka v podobě vládní žaloby.

Pokud premiérův holding přijde kvůli jeho střetu zájmů o dotace a veřejné zakázky, přijde o výnosy, které jej posílají do zisku. A tím v očích bank stoupá riziko, že Agrofert nebude schopen půjčky splácet. Jak napsal v zatím nejkomplexnější analýze vztahu dotací a zisku Agrofertu Robert Němec: “Bez dotací by byla skupina Agrofert za rok 2018 pravděpodobně v zisku před zdaněním, ale ve ztrátě po zdanění.”

Psali jsme:
» Babiš hraje o vše
» Za kulisy: Nervozita a blbá nálada v Agrofertu
» Agrofert a jeho závislost na dotacích

Nervozita bank je patrná už poslední dva roky, co se střet zájmů premiéra řeší. A zatímco výsledky Agrofertu klesají, jeho zadlužení stoupá. Veškeré úvěry a půjčky vzrostly v roce 2018 na 23 miliard z 15 miliard v předchozím roce. Některé banky už ukončily jeho úvěrování, minimálně jedna změnila dobu splácení třímiliardového úvěru pro holdingovou chemičku Duslo Šala.

Holding se přitom už v roce 2018 pokusil na krizovou variantu připravit a změnil úvěrující banky, aby tak především refinancoval obchodní aktivity v Německu, kde se skupině rovněž přestalo dařit. Agrofert současně poprvé sáhl po asijských bankách. Nově firma českého premiéra dluží přes půl miliardy například čínské bance Industrial and Commericial Bank, necelou miliardu pak Bank of China. Zhruba po čtvrt miliardě získal Agrofert od The Korean Development Bank a United Taiwan Bank.

Sázka na finanční ústavy vzdálené českému trhu má podle insiderů hluboký smysl. Banky totiž nemusí až tak dobře rozumět byznysu firmy ani politické situaci a nemusí dostatečně vyhodnotit kreditní riziko. Zároveň je ale pro ně významným signálem, pokud vidí, že za dlužníkem stojí vládní struktury.

A nervozitu prohloubily ještě výsledky dvou auditů Bruselu, které se na dotace pro Agrofert zaměřily. Oba konstatovaly, že je premiér ve střetu zájmů. Jeden přišel v listopadu loňského roku, druhý obdržely české úřady zkraje letošního roku.

Finanční ústavy neuklidnil ani fakt, že otázku úvěrů pro Agrofert českého premiéra dostaly zkraje letošního roku na stůl centrální banky v Rakousku, Německu a dalších zemích, jejichž komerční finanční ústavy napůjčovaly holdingu miliardy euro. Obrátil se na ně senátor Lukáš Wagenknecht, který národní banky coby regulátory trhu vyzval, aby prověřily okolnosti všech úvěrů pro Agrofert.

Cílem jeho žádosti je zjistit, jaké majitele uváděl Agrofert do žádostí o půjčky. Pokud by firma uváděla nepravdivé údaje, hrozilo by jí v krajním případě zmrazení účtů a také to, že o úvěry přijde.

“Pokud by se zjistilo, že holding pana premiéra v jednotlivých zemích dodává bankám nesprávné či rozporuplné informace či doklady ohledně toho, kdo je skutečným majitelem holdingu, nebo že banky tyto informace dodané holdingem neprověřují, a jsou-li nesprávné, nepožadují nápravu, měly by národní dozorové orgány vzhledem k těmto bankám okamžitě zahájit konkrétní kroky podle předpisů proti praní peněz,” zdůvodnil své rozhodnutí senátor, který je členem zvláštní senátní komise pro vyšetřování střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.