Za milost pro Baláka vláda prezidenta trestat nebude

Ministři sice prezidentovo rozhodnutí považují za výsměch spravedlnosti, nehodlají ale kvůli tomu rozpoutat válku s Hradem.

Minulou středu to před zasedáním vlády vypadalo, že ministři budou řešit, jak reagovat na prezidentskou milost pro odsouzeného šéfa lánské obory Miloše Baláka. Část ministrů dávala najevo, že by měla následovat ze strany vlády odveta. Přinejmenším v podobě seškrtaného rozpočtu prezidentské kanceláře.


Vratislav Mynář, Miloš Zeman a Miloš Balák Foto: Prezidentská kancelář

Kupříkladu ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová před zasedáním vlády uvedla: “Není to jen o tom trestu (vězení), ale i o té pokutě téměř dva miliony korun. Je na místě o tom vést diskusi, protože myslím, že došlo ke zneužití pravomocí prezidenta.”

Rovněž ministr a lídr Pirátů Ivan Bartoš případné krácení rozpočtu Hradu před středečním zasedáním vlády nevyloučil. “Je to negace rozhodnutí soudu hraničící až s nějakou svévolí,” řekl na adresu prezidentova rozhodnutí. 

Jenže na vládě nakonec odvetnou akci za Balákovu milost podle zjištění Neovlivní.cz nikdo neřešil. “Debata o tom, jestli připravit nějakou reakci na rozhodnutí Hradu se na vládě nevedla,” uvedl zdroj obeznámený s průběhem zasedání kabinetu.

Tomu nasvědčuje i fakt, že po vládě už o krácení rozpočtu Hradu nikdo z ministrů nemluvil.

Prezident Miloš Zeman udělil Balákovi milost pár dní poté, co byl šéf lánské lesní správy odsouzený do vězení za manipulace s veřejnými zakázkami. O víkendu to oznámil týmu svých poradců, v úterý pak o tom informoval na osobní schůzce ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Ten se od rozhodnutí prezidenta distancoval s tím, že s milostí nemá vláda ani resort spravedlnosti nic společného. Do hodnocení prezidentova kroku se ale nepouštěl. “Nechci to už víc komentovat,” citovala jej Česká televize.

Stejně tak žádná detailní reakce nepřišla od premiéra Petra Fialy.

Podle informací Neovlivní.cz to je proto, že vláda nechce s prezidentem válčit. Byť milost považuje za výsměch občanům.

“Milost pro Baláka ale rozhodně není tím, na čem by se vláda chtěla s Milošem Zemanem rozhádat. Není to na programu dne,” uvedl již citovaný zdroj z vládního kabinetu.

Proč Fialova vláda podržela Miloše Zemana v případě milosti pro Baláka? Co se odehrává za kulisami Hradu? Detaily z hradní akce Úklid přinášíme v dubnovém časopise Neovlivní.cz, který získáte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email