Za pád brokera s politickým krytím odsouzeni jen pěšáci

Vrchní soud uzavřel příběh Key Investments, kde zhodnotil peníze Stanislav Gross, Martin Kocourek či think-thank Václava Klause. Naopak radnice a obyčejní klienti přišli zkrátka.

Ten příběh může sloužit jako varování: i když vám něco doporučují známé tváře, neznamená to, že vaše peníze jsou v bezpečí. Takový byl případ Key Investments, zkrachovalého brokera, u něhož klienti utopili téměř 900 milionů korun.

Vrchní soud nyní potvrdil pětileté vězení pro Daniela Brzkovského, který vystupoval v roli ředitele Key Investments. Čtyři roky pak dostala Klára Fenstererová, která měla z pozice členky představenstva firmy na její chod dohlížet. Tresty si vyslechli za to, že firma vědomě nakupovala vysoce rizikové cenné papíry a teprve po krachu Key Investments se ukázalo, že jsou bezcenné.


Titulní strana smlouvy z roku 2003, kterou za ODS uzavíral Jan Zahradil. A podpisy na dodatku z roku 2005, za ODS je podepisoval Petr Nečas. Repro: Neo

Stamiliony z Key Investments zmizely a policie je nikdy nevypátrala. Stejně jako nikdy nedokázala doložit, komu vlastně firma ve skutečnosti patřila. Jako klíčová postava v kauze figuroval Vladimír Kroužecký, ten ale vlastnictví popřel a důkazy chyběly. Odsouzení tak byli jen najatí manažeři.

Podstata příběhu tkví ale v něčem jiném.  Společnost Key Investmens by bez politického krytí coby broker nikdy nevyrostla. Firma stála do značné míry na principu důvěry, kterou v lidech vyvolali VIP klienti společnosti.

Chcete se dozvědět víc?

Předplaťte si tištěný magazín + web Neovlivní za 1990,- Kč / rok a získáte:

  • Unikátní časopis týmu novinářky Sabiny Slonkové (doručujeme 9x ročně)
  • Investigace, analýzy a rozhovory
  • Exkluzivní zjištění ke klíčovým událostem
  • Každodenní přístup k originálnímu obsahu na webu Neovlivní.cz

Již mám předplatné
Přejít nahoru