Za podporu Putinovy války je obviněno už osm lidí

Známá jména jako bývalí poslanci Ondráček a Volný ale stíhání stále unikají. Podezření vůči Volnému jsou ale vážná.

Měsíc po útoku Vladimira Putina na Ukrajinu české úřady stíhají už osm českých občanů za to, že schvalovali ruskou agresi.


Pardubické nádraží Foto: Jiří Sejkora

Počet obviněných Neovlivní.cz potvrdila mluvčí policejního prezidida Kateřina Rendlová. “Úkony trestního řízení jsme zahájili ve 126 případech, 34 z nich spadá do kategorie schvalování nenávisti a postupu ruské armády. Osm osob je obviněných nebo jim bylo sděleno podezření ve zkráceném řízení,” uvedla Rendlová.

Podle zjištění Neovlivní.cz mezi obviněnými zatím nejsou žádná známá jména. Podporu Vladimiru Putinovi v jeho agresi vyjádřili například senátor Jaroslav Doubrava, bývalý komunistický poslanec Zdeněk Ondráček nebo jeho exkolega ze sněmovny Lubomír Volný.

Ondráčkův případ řeší konkrétně v Pardubicích. Tamní policejní mluvčí Markéta Janovská odmítla jednotlivé vyšetřované kauzy komentovat. Na přímý dotaz, zda už v některém z případů, které pardubická policie v souvislosti s okupací Ukrajiny řeší, padlo obvinění, Janovská ale uvedla: “Zatím nebylo zahájeno žádné trestní stíhání.”

Nejvíc důkazů zatím policisté mají proti Lubomíru Volnému, který na sociálních sítích pokračuje ve svých výpadech proti Ukrajině i poté, co policie oznámila, že se na něj zaměřila. Podle informací Neovlivní.cz jsou podezření vůči Volnému vážná a s nejvyšší pravděpodobností jej čeká obvinění.

Policie také řeší hned několik případů, kdy lidé vyjadřovali podporu Putinově agresi skrze písmeno Z. Jak už jsme popsali, právníci vnitra doporučili posuzovat tento symbol stejně jako svastiku. Každý jednotlivý případ použití písmena Z ale musí policie vyšetřovat individuálně. Obvinění za to zatím nikdo nebyl, jak potvrdila mluvčí Rendlová

Zdroj náhledové foto: Jiří Sejkora

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email