Za prase a hovado dva roky. A za trenky?

Pražská kavárna se fašizuje. Je to zneuctění státních symbolů a Hradu. Jsou to vandalové. Tak hodnotí Zemanův mluvčí akci Ztohoven, kteří vyměnili na Pražském hradě prezidentskou standardu za červené trenky. Co by Jiří Ovčáček dělal, kdyby prezidentovi někdo řekl: Jsi prase, jsi hovado?

Je to už dvaadvacet let, kdy hlavu státu počastoval těmito výroky někdejší disident Petr Cibulka. Reagoval tak během soudního sporu, v němž Václava Havla žaloval za jeho výroky, kterými zpochybňoval Cibulkův krok zveřejnění seznamu příslušníků Státní bezpečnosti.  Doslovný citát zněl: Vašku, jsi prase! Jsi prase a hovado!

Tehdy platné paragrafy 102 a 103 trestního zákona hovořily jasně: šlo o hanobení republiky a jejího představitele. Úřední mašinerie se i tehdy rozjela okamžitě, Cibulka byl obviněný a hrozilo mu až dvouleté vězení.

Václav Havel se ale k případu postavil po svém: využil pravomoci prezidenta a Cibulkovo trestní stíhání zastavil. Následně přispěl k tomu, aby zmiňované komunistické paragrafy 102 a 103 z českého práva navždy zmizely.

Zjevně ke štěstí performerů Zhotoven. Pražský hrad dnes při oficiálním komentování akce “Trenky” sahá do historie, kdy připomíná, že “Hrad pošpinili vlajkou nacisté”. A nabádá policii, aby byla nekompromisní.

“Doufám, že policie a státní zastupitelství budou postupovat naprosto nekompromisně, i když se pachatelé budou snažit stylizovat do role obětí,” citoval mluvčího Ovčáčka server iDnes.

Policie už oznámila, že “zahájila úkony” pro podezření z výtržnictví a krádeže. Prezident Miloš Zeman zatím akci “Trenky” osobně nekomentoval. Milost pro Ztohoven tak zatím zůstává otevřená.

Tuzemští politici nicméně mají akci za recesi, byť drsnou. “Země, která dala světu Járu Cimrmana, se nepochybně dokáže vyrovnat i s obřími trenclemi vlajícími nad Hradem,” napsal v textové zprávě agentuře ČTK premiér Bohuslav Sobotka.