Začal frontální útok na ČEZ? Babišovi pro něj chybí podpora

Jedna z nejčastějších otázek v politickém zákulisí posledních dní zní: odstartoval druhý pokus Andreje Babiše o ovládnutí ČEZ a sestřelení managementu Daniela Beneše? Odpověď zní: I kdyby možná rád, vicepremiér pro to nemá početní převahu ve vládě ani v dozorčí radě firmy.

Poprvé a zatím naposledy se lídr hnutí ANO pokusil vyměnit vedení polostátní energetické firmy před létem v roce 2014. Jeho pokus ale zkrachoval na zarytém postoji premiéra Bohuslava Sobotky, který se za Daniela Beneše postavil.

Teď je ta otázka na stole znovu. Kromě zákulisních spekulací o nevraživosti mezi ministrem financí a ředitelem Benešem ji vyvolaly tři články s negativním vyzněním pro ČEZ, které publikoval v rozmezí čtrnácti dnů list Mf Dnes z Babišova vydavatelství. Jejich obsah shrnuje úvod posledního z textů: “Za prohraný spor s uhlobarony zaplatí polostátní firma ČEZ stamiliony korun. Zanedbaná údržba jaderné elektrárny Dukovany přijde na miliardy. V miliardové ztráty mohou vyústit i trable, s nimiž ČEZ letos zápolí v Bulharsku či Rumunsku. Vše má společného jmenovatele – lehkovážnost, bohorovnost a podceňování rizik.”

Šéfka ekonomické rubriky listu Zuzana Kubátová výslovně popřela, že by texty jakkoli ovlivnil majitel novin Babiš. Lobbisté, byznysmeni i někteří politici, s nimiž redakce Neovlivní.cz hovořila, je ale vnímali zcela opačně. Jako signál, že se chystá hon.

Psali jsme o ČEZ

» Odměny Kleslové v ČEZ se dramaticky zvedly až s jejím vzestupem v ANO
» Přepis rozhovoru Kleslové se členem DR ČEZ: Měl byste vědět, že není dobrý po mně vyjíždět 
» Potvrzeno: ČEZ platí političce ANO Kleslové 100 tisíc měsíčně
» Státní tajemník jako VIP na festivalu ve Varech. Platil ČEZ

A v pondělí pak spekulace zesílil tweet lidoveckého ministra Mariana Jurečky, který v politickém zákulisí platí za občasného spojence Andreje Babiše. “Budu navrhovat, aby se koaliční rada vážně zabývala situací v ČEZu. Není možné dívat se např. na problémy v Dukovanech a tvářit se, že nic,” napsal Jurečka a na vysvětlenou dodal: “Čekal jsem, ze to bude iniciovat předseda vlády či ministr financí, když se nic neděje, musím to iniciovat já.”

Premiér Bohuslav Sobotka ovšem podle informací Neovlivní.cz na svém postoji k Danielu Benešovi nic měnit nehodlá, manažeři ČEZ mají dál jeho podporu. Speciálně co se týče údržby jaderné elektrárny v Dukovanech sehrál roli i fakt, že na chyby přišli sami pracovníci ČEZ a polostátní firma pak podala trestní oznámení. Proti tomu, aby se vše probralo na koaliční radě, ale premiér nic nemá.

“Na některou z příštích koaličních rad toto téma zařadím,” sdělil Bohuslav Sobotka deníku Neovlivní.cz. “Pokud ČEZ jedná v zájmu maximální bezpečnosti provozu jaderných elektráren, nevidím v tom problém. Pokud cokoliv při kontrole nesplnili externí dodavatelé, musí nést zodpovědnost.”

Andrej Babiš proto podle svých spolupracovníků proti Benešovi nyní “na sílu” nepůjde. “Ví, že by teď odstřelení manažerů ČEZu neprosadil. To ale neznamená, že vynechá příležitost, jak jim dát svůj názor najevo. Jeho vztah k vedení firmy je navíc známý, proto se i jeho okolí k firmě chová stejně,” popsal vicepremiérův postoj jeden z jeho spolupracovníků.

Sám Babiš – stejně jako před rokem a půl – nechává otázku důvěry ve vedení ČEZ bez odpovědi. Na opakované dotazy Neovlivní.cz včera nereagoval.

Neodpověděl ani Daniel Beneš, který se podle svých spolupracovníků necítí nijak vážně ohrožený.