Začala tedy ukrajinská ofenziva? A jak s tím souvisí zničená přehrada

Bývalý šéf civilní rozvědky Petr Mlejnek popisuje poslední vývoj na Ukrajině.

Začala již ukrajinská ofenzíva? Z pohledu Ruska již ano, Ukrajina tvrdí, že ne. Jaké jsou tedy pohledy znepřátelených stran a jak se v tom vyznat?  


Vodní elektrárna a přehrada u Kachovky, než byla hráz protržena a zaplavila okolí. Foto: Shutterstock.com

Rusko již výslovně deklaruje protiofenzivu Ukrajiny, ale zdá se to být předčasné. Pozorujeme nárůst bojové aktivity v různých sektorech frontové linie, ale nebudu spekulovat o záměru, fázi nebo zaměření ukrajinských operací. Úspěšná ofenzivní operace může trvat dny, týdny nebo dokonce měsíce, než bude její výsledek zcela jasný, během této doby mohou ruské zdroje nepravdivě tvrdit, že ji porazily. Údery ukrajinské armády připomínají spíše průzkumné nebo odvádějící manévry. 4. a 5. června přicházelo z ruské strany mnoho zpráv o ofenzivě Ozbrojených sil Ukrajiny na jihu Doněcké oblasti západně od Vuhledaru. V podstatě o tom píší „váleční zpravodajové“, blogeři a zástupci okupačních správ. Informují také o útočných operacích ukrajinské armády v oblasti Bachmutu. Dle mého názoru, a tak jak jsem již dříve psal, se jedná o testování nepřítele, nemyslím si, že velká ofenzíva začala, je to spíš její předzvěst.

Informační válka a psychologické operace běží na obou stranách.

V pondělí večer ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ozbrojené síly Ukrajiny zahájily „rozsáhlou ofenzívu v pěti sektorech fronty ve směru na jih Doněcka“. Ukrajinci údajně aktivovali 23 z 31 brigád strategické zálohy, ale nepodařilo se jim dosáhnout viditelného úspěchu. Dle satelitních snímků a z otevřených zdrojů ale nikde nevidíme přesuny vojsk takové velikosti. Hovořím zde o síle zhruba 80 000 mužů včetně techniky.


ČTĚTE TAKÉ: Bývalý šéf rozvědky: Jak čelit ruské hybridní válce


Ministerstvo obrany Ruské federace a televizní stanice Hvězda zveřejnily videa, která údajně ukazují ničení ukrajinské techniky během ofenzivy ukrajinských ozbrojených sil ve směru na jih Doněcka. V pondělí ráno také “vojenský velitel” Kots napsal , že Ukrajinci provádějí útočné operace v oblasti Bachmutu. Konkrétně u Soledaru, malého města severovýchodně od Bachmutu. Prokremelský vojenský blogger Boris Rožin oznámil , že útok ukrajinské armády u Soledaru byl odražen. 

Velitel pozemních sil ozbrojených sil Ukrajiny Alexander Syrskij v pondělí ráno zveřejnil video z údajného útoku na ruské pozice u Bachmutu a napsal: „Obranné síly pracují. Jdeme dál.” Náměstkyně ministra obrany Ukrajiny Anna Malyarová napsala, že ukrajinské ozbrojené síly přešly na útočné operace „v některých směrech“: „Směr Bachmut zůstává epicentrem nepřátelství. Tam se pohybujeme na poměrně široké frontě. Tam je úspěch. Obsazujeme dominantní výšiny.“

Z mého pohledu je útok na Bachmut krycí operací a to z důvodu, že v oblasti Bachmutu je obtížné provést velkou ofenzívu kvůli vysoké hustotě osídlení a kumulaci ruských sil v tomto směru. Je nepravděpodobné, že by se ukrajinské ozbrojené síly odvážily zaútočit přímo na Doněck a jeho satelitní města. To by vedlo k vyčerpávajícím městským bitvám. Mohou se ale pokusit porazit bachmutskou skupinu ruských sil a vklínit se mezi Doněck a Luhansk. Dále také mohou udeřit z Vuhledaru směrem na obec Volnovacha a pokrýt Doněck z jihozápadu. Ukrajinské velení se o podobnou operaci pokusilo v létě 2014, ale nepodařilo se ji dokončit.Hlavní úder protiofenzívy může následovat tam, kde je možné prolomit obranu. Tohle je válka a samozřejmě není možné naplánovat vše dopředu. Zatímco tyto údery jsou spíše průzkumem v boji nebo útoky lehkých sil pro hledaní slabého místa obrany a velký útok teprve přijde. 

Ukrajinská ofenzíva podle mého názoru začne více útoky podél celého úseky fronty od jihu až k severu Luhanské oblasti, tak aby ruská armáda nerozpoznala hlavní směr útoku. Logistika a manévrování jednotkami po cele linii fronty budou mít velký vliv na úspěch či prohru. Taktika omezených útoků jednu stranu vyčerpá a té druhé dá šanci k silnému úderu na nečekaném místě. Jih je klíč a ví to i Rus, proto se zde staví mohutná opevnění. Útok jižním směrem přináší více území, tedy naplňuje dosažení ukrajinského politického cíle spíše než útok na severu a střední části fronty. Z dosud získaných informací nelze s jistotou tvrdit, zda již ofenziva začala či nikoli. Vidíme, však některé markanty, které ukazují na přípravu na ni. Například se jedná o to, že ruská černomořská flotila se pokouší zmírnit komplikace s logistickou podporou vlastních jednotek na okupovaném Krymu přesunem zdrojů na pevninské Rusko, a to do Novorossijska. Je zde zřejmá obava ruského velení ze zásahů ukrajinských HIMARS na zásobovací kapacity zde umístněné.  

Dalším příkladem je zničení hráze na Kachovské přehradě. 

Co si myslet o této situaci? Musíme si položit otázku, kdo z toho má větší prospěch.

1. Rus má problém s tím, že na Krymu není žádná voda a přehrada byla zásobárnou. 

2. Zaplavení části území může způsobit problém UA v možném útoku právě na poloostrov. 

3. Další možnost je, že Rus zpanikařil a v návalu informační operace udělal něco, co měl udělat až při skutečném útoku.

4. Pokud útok udělala UA, jako přípravu na podle Ruska probíhající ofenzivu, proč tedy nezaútočila i Kerčský most, a další logistické a zásobovací trasy na jižním směru.

Víme toho příliš málo, abychom mohli provést jasné hodnocení. Nicméně je jasné, že to vše souvisí právě s ofenzívou.

Autor Petr Mlejnek je bezpečnostní expert, pracoval roky v tajných službách a armádě, kde působil jako výsadkář. Ze státních služeb odešel loni z pozice šéfa civilní rozvědky, nyní pracuje pro české zbrojaře.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email