Záchranářům nakonec odměny přiklepli. Hned jim je ale pokrátili

Prémie pro pracovníky záchranky během druhé vlny covidové epidemie vázly kvůli sporům mezi exministrem Blatným a odbory.

Stalo se už tradicí, že kdykoli vláda nakonec přiklepne slibované peníze pro zdravotníky jako odměny za jejich nasazení v boji s epidemií covid, objeví se nějaký zádrhel.

Tentokrát jde o prémie pro lidi ze záchranek, kterým ministerstvo zdravotnictví po měsících tahanic schválilo jednorázových 120 tisíc korun navíc za jejich nasazení během druhé vlny. Jenže ve skutečnosti v některých krajích v slibovaném červnovém termínu dosud nic nedorazilo a jinde byly částky zcela jiné, než zněly sliby.

Foto:  Art Konovalov / Shutterstock.com

“V některých krajích máme hlášeno, že peníze záchranářům na účet nedorazily. V jiných to rozhodně nebylo 120 tisíc korun,” potvrdila šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Problém je, že ministerstvo nevydalo metodický pokyn ohledně rozdělování odměn a také jednoznačný pokyn, že záchranáři musí dostat odměny ve slíbené výši. Někteří ředitele záchranek tak svévolně odmítají peníze vyplatit či je krátí o odvody do nejrůznějších fondů. “Budeme o tom jednat s ministrem Vojtěchem,” dodala Žitníková.

Předseda vlády Andrej Babiš přitom opakovaně mluvil o tom, že nikdo neudělal pro zdravotníky tolik, co on. “My děláme pro zdravotnictví moc….Investujeme, nikdy tolik peněz do zdravotnictví nešlo jako doposud,” řekl například loni v debatě před krajskými volbami.


ČTĚTE TAKÉ: Premiér tvrdil, že poslal zdravotníkům odměny. Doteď nic neviděli


Jenže jak už jsme popsali, realita byla jiná. Nejenže zdravotníci museli na jarní odměny za měsíce březen, duben, květen čekat kvůli liknavosti bývalého ministra Vojtěcha a ministryně financí Aleny Schillerové až do listopadové výplaty. Když pak dostali výplatní pásky, nestačili se divit. Místo slibovaných 75 tisíc, jim dorazilo o třetinu méně. Tuto třetinu si obratem vzal zpátky stát na daních a odvodech.

Na jiné zdravotníky zase stát úplně “zapomněl”. Podle informací Neovlivní.cz šlo o sestry na dialýzách, řidiče převozových sanitek a další. Celkově to bylo zhruba o dvě stě milionů korun.

Zatímco slibované odměny pro doktory a sestry provázejí už přes rok obstrukce ze strany státu, ten, kdo je zčásti způsobil – Adam Vojtěch v pozici ministra – na své věrné v úřadu nezapomněl. SeznamZprávy loni v létě vypátraly, že ministr jim zařídil mimořádné odměny za to, že během nouzového stavu sháněli ochranné pomůcky proti koronaviru. Zdůvodnění bylo: mimořádné pracovní nasazení během nouzového stavu.

Zdroj náhledové foto:  Art Konovalov / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email