Zachránili Zemanovi život, jeho okolí se jim teď chtělo pomstít

Lékaři ústřední vojenské nemocnice podle informací Neovlivní.cz čelili tlaku, aby “vylepšili” zprávy o prezidentově zdravotním stavu.

Nebýt lékařů a ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala prezident Miloš Zeman by loňský podzimní kolaps s nejvyšší pravděpodobností neustál. Lékaři jej striktně odřízli od alkoholu a napojili na umělou výživu. Prezidentská kancelář se jim “odměnila” trestním oznámením pro podezření ze sabotáže a falšování lékařských zpráv.


Z návštěvy Radka Vondráčka na JIP v ÚVN. Repro: Kancelář prezidenta republiky

Trestní oznámení mířilo na lékaře a senátory, kteří po prezidentově hospitalizaci právě kvůli lékařským zprávám zvažovali, že Miloše Zemana zbaví pravomocí hlavy státu. A také na údajné falšování těchto lékařských zpráv.

“Od samého počátku se jednalo o lživé informace o skutečném zdravotním stavu prezidenta republiky, které v konečném důsledku iniciovaly proces, který by nejvýznamnějšího reprezentanta suverénu lidu měly zbavit jeho ústavních pravomocí, čímž mělo dojít k poškození ústavního zřízení České republiky, a to za zneužití postavení osob z řad lékařů, některých senátorů, a dokonce i akademické obce,” uvedl dříve mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Vrchní státní zastupitelství nyní sabotáž vyloučilo, jak informovala Česká televize. Tvrzením o falšování lékařských zpráv se úřady ještě zabývají.

Redakce Neovlivní.cz přitom v minulých měsících zjistila, že lékaři z ÚVN čelili tlaku lidí z prezidentova okolí, aby zprávy o zdravotním stavu Miloše Zemana pro něj vycházely příznivěji. Doktoři ale neustoupili a vypukl tak otevřený spor mezi nemocnicí i Hradem.

“Ten tlak na to, aby bylo řečeno, že prezident je schopen vykonávat úřad tady byl. Šlo to z prezidentova okolí,” uvedl s odstupem několika měsíců vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s celým případem.


Nepřehlédněte: Hradní rozkol s lékaři. Kvůli alkoholu


Jeho informace pak redakci potvrdil další zdroj, který byl zapojen do procesu prezidentovy léčby. “Chtěli, aby to vypadalo, že prezident je vlastně zdravý,” potvrdil.

Sám ředitel ÚVN Zavoral na dotazy redakce Neovlivní.cz nereagoval. Proti aktivitám Hradu se nicméně nemocnice v minulosti opakovaně veřejně ohradila a potvrdila tak vzniklý konflikt.

Prezidentská kancelář nátlakovou interpretaci rozhovorů s nemocničním personálem odmítá. Prezidentovi spolupracovníci naopak zpochybňovali rozhodnutí lékařů odstavit Miloše Zemana od veškerého alkoholu a argumentovali, že mu takový krok naopak může přitížit. Dokonce mluvili o tom, že mohli prezidenta zabít.

“Je přece jasné, že člověku, který roky užívá alkohol na denní bázi a pak ho od něj odříznete, můžete způsobit velmi vážné potíže, v krajním případě ho tím i zabít,” citovali jsme v časopise Neovlivní.cz jednoho z prezidentových spolupracovníků.

Byl to přitom právě alkohol, co společně s katastrofální životosprávou a šedesátkou vykouřených cigaret za den, loni na podzim přivedlo prezidenta do nemocnice. Důvody, proč to tak dopadlo a co se odehrálo poslední půl roku v Lánech, jsme detailně popsali v listopadovém vydání časopisu Neovlivní.cz.

Sami lékaři přitom o Miloši Zemanovi koncem října, kdy léčba zabrala, říkali, že je živoucí zázrak. Jak řekl jeden z lékařů, kterým prošel rukama: „Prezident je geneticky velmi silný. Každý jiný už by tady dávno nebyl.“

Foto: Kancelář prezidenta republiky

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email