Nebereme! Zdravotníci mají problém umístit covid pacienty

Ačkoli vláda tvrdí, že je na další nárůst nemocných covid-19 připravena, zkušenosti zdravotníků z terénu ukazují opak. Poslední dny mají problém “udat” pozitivní pacienty na infekční jednotky. Lůžka na infekcích, která nemocnice zřídily zjara, už byla vesměs zase dávno zrušená. A specializované nemocnice nechtějí přijímat.


Začíná to připomínat situaci z jara. Babišův tým opět nechal nemocnice napospas. Tehdy vláda několik týdnů nebyla schopna zajistit dostatek ochranných pomůcek pro lékaře a zdravotníky. Tentokrát jde o specializovaná lůžka pro pacienty s vážným průběhem onemocnění covid-19.

“Přijedu do služby a hned si přebírám pána. 90 let, štramák, nakazil se v lázních. Hodně dušný, diagnoza covid. Obvolávám infekce: ÚVN – nebereme, Bulovka – nebereme. A radí: zřiďte si infekční lůžka, ne?! Jo, těch máme pár zřízených, ale jsou už jaksi plná, že,” popisuje včerejší službu jeden z lékařů na urgentním příjmu. “Prostě teď udáte maximálně pacienta v kritickém stavu. Ale pacienta bez nutnosti umělé plicní ventilace zkrátka nemáte kam dát.”

» Respirátory pro děti? Nejsou. Nebo si připlatíte
» Itálie to nezvládá, hřímal Babiš. Teď je na indexu ČR
» Nepřestávejte trasovat, píše WHO. Ať mlčí, vzkazuje Babiš

Stejné informace poskytli redakci Neovlivní.cz i zdravotníci a lékaři hned z několika dalších krajů. A potvrdili je i vedoucí pracovníci přímo z nemocnic v regionech.

Všichni ale trvali na anonymitě. “Do značné míry jsme na ministerstvu finančně závislí. Když budeme veřejně kritizovat nebo říkat něco jiné, než se tvrdí oficiálně, poškodíme svůj vlastní špitál,” vysvětlil ředitel jedné z nemocnic důvod, proč nechce zveřejnit své jméno.

Jeho zkušenost s umísťováním covid pacientů přitom odpovídá informacím záchranářů v terénu. “Situace se zhoršuje, počet vážně nemocných narůstá a valí se to na nás. Máme zprávy, že infekční kliniky nechtějí tyto pacienty přebírat. Argumentují tím, že na jaře jsme si na základě nařízení měli zřídit v nemocnicích infekční oddělení pro tyto případy. Jenže tato lůžka už jsou vesměs zrušená. Z finančních důvodů nebylo možné dál je držet prázdná. A žádné peníze na jejich obnovu jsme nedostali,” popsal realitu citovaný ředitel.

Nemocnice se dostaly do finanční pasti. V březnu musely zastavit veškeré výkony, tím přišly o peníze od zdravotních pojišťoven. Další peníze musely odepsat právě na zřízení nebo rozšíření infekčních oddělení. “Celé nás to stálo strašně peněz, jsme v hrozivém propadu. Není to z naší strany nevůle dělat nějaká opatření a znovu obnovit lůžka, ale otevřeně říkám, že to bude další propad výkonnosti. Když to navíc udělám jako první, nahrnou se k nám všichni covid pacienti z kraje. Nikdo tedy nemá touhu to udělat,” popisuje realitu manažer dalšího špitálu.

Většina nemocnic se proto snaží dohnat výpadek výkonů zjara, aby dostaly zaplaceno od pojišťoven. Na budování infekčních jednotek tak není prostor.

“Je to strašná situace. Kompetentní místa vydávají prohlášení jedno za druhým, ale koncepce žádná. Měli na to přece myslet posledního půl roku, aby přišli s nějakou koncepcí, vizí. Ať řeknou: fajn, připravili jsme dalších x lůžek, otevřeme záložní infekční nemocnici v Těchoníně. Prostě cokoli. Ale nepřišli s ničím. Řeklo se, že každý jede sám za sebe,” uvádí již citovaný ředitel.

To, že Babišův tým situaci opět podcenil, dokazuje i fakt, že dnes, kdy dramaticky přibývá nemocných a roste i počet pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci, není funkční centrální registr volných lůžek. Tam by nemocnice a záchranky na jedno kliknutí viděly, kolik je v kterém zařízení volných míst pro covid pacienty.

Lékaři nicméně i přes kritiku vlády ubezpečují, že o pacienty se postarají a na chodbách je nenechají. “Spoustu věcí samozřejmě můžeme děla podle manuálu, ale nepřijde mi to k těm lidem korektní. Měli by se koncentrovat na větších klinikách, kde mají více zkušeností a kde je také dostatek sester, než v okresním špitálu. Pro představu: teď se uzavírají školy, hned několik sester bude muset odejít na ošetřovačku. Když se to rozjede ve velkém a budeme bez sester, můžeme to zavřít,” dodal šéf jedné z nemocnic.

Většina nemocných má zatím mírný průběh, přibývá ale i těžších pacientů. Počet hospitalizovaných se za měsíc zdvojnásobil na 244  a počet lidí ve vážném stavu dokonce ztrojnásobil na 57.

Reakci specializovaných nemocnic, které vláda určila zjara jako hlavní zařízení pro covid pacienty, zjišťujeme.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com