Začíná dělení moci v tajných službách

Poté, co si politici ANO a ČSSD rozdělili posty ve vládě, začíná dělení moci i v tajných službách. Sociální demokracie by si měla podržet vliv v civilní rozvědce ÚZSI. Naopak premiér Andrej Babiš si hodlá prosadit “svého” šéfa civilní kontrarozvědky BIS, tedy nejdůležitější tuzemské zpravodajské služby. Současný ředitel BIS Michal Koudelka z éry vlády Bohuslava Sobotky by měl skončit.

Marek Šimandl a Radek Musílek. Dva dlouholetí zpravodajští důstojníci, kteří jsou horkými favority na křesla ředitelů dvou civilních tajných služeb: rozvědky a kontrarozvědky.

Šimandl, který začínal po roce 1989 v BIS, by měl pod taktovkou ministra vnitra za ČSSD Jana Hamáčka obsadit post šéfa civilní špionáže. Musílka by Andrej Babiš rád viděl v čele BIS.

Kontext:

» Vláda v demisi: Ať tajné služby odposlouchávají občany déle
» 2015: Původní sestava bezpečnostní pavučiny Andreje Babiše
» Tajné služby jako rukojmí ve válce politiků
» Ticho, volá mi Babiš. Nové jméno v bezpečnostní síti AB

Tyto informace redakce Neovlivní.cz získala z bezpečnostních složek. A shodují se i s tím, co redakce neoficiálně zjistila uvnitř obou vládních stran.

Oficiálně zatím politici otázky personálních změn v tajných službách nijak nekomentují. S tím, že nejsou na pořadu dne.

Navenek sice vypadá plánovaný výsadek Šimandla a Musílka do vedení služeb jako rovnoměrné rozdělení vlivu mezi ANO a ČSSD. Ve skutečnosti by ale v takovém případ měl navrch Andrej Babiš. BIS má totiž narozdíl od civilní rozvědky mnohem větší pravomoce a hlavně: operuje a sbírá informace na území České republiky, což ÚZSI nesmí.

A je to právě BIS, kdo má mimo jiné na starost oblast ekonomických zájmů státu. V praxi to znamená, že má ze zákona povinnost sledovat například velké finanční operace a monitorovat aktivity jednotlivých skupin. Tyto informace pak přistávají na stole vládě, která s premiérem v čele také může službu pověřovat konkrétními úkoly.

Současný premiér Andrej Babiš má právě v byznyse silné zájmy. Holding Agrofert zaparkovaný v jeho svěřenském fondu je jedním z hlavních hráčů na trhu.

A jak už jsme popsali, chystaný nový šéf BIS Radek Musílek je člověkem, který se před svědky opakovaně chlubil svým osobním vztahem s Andrejem Babiše. Co se týče profesních schopností má také Musílek v porovnání s “Hamáčkovým koněm” Markem Šimandlem v bezpečnostní komunitě jednoznačně lepší pověst.

Zapomenout nelze ani na to, že civilní rozvědka je nyní oproti BIS ve značné defenzivě. A to kvůli vyšetřování podezření, že se při tajných operacích uvnitř služby ztratily stovky milionů a lidé ze služby nezákonně pracovali pro politiky. I díky tomu je její vliv momentálně mnohem slabší a služba je navíc vnitřně velmi rozložená.

Výše popsaná personální rošáda má ale ještě jeden nevyřešený aspekt. A ten se jmenuje Jiří Lang. Dlouholetý šéf BIS, který sám před dvěma lety rezignoval a odešel řídit  Národní bezpečnostní úřad. Prostřednictvím svého nástupce Michala Koudelkovi si ale vliv na BIS uchoval a díky tomuje stále vnímaný jako jeden z nejmocnějších mužů v bezpečnostní oblasti.

Zda a jak je Koudelkův odchod a nástup Musílka projednaný právě s Langem, zatím není známo.