Žádná jiná firma by miliony nedostala. Babiš jde dnes k soudu

Oligarcha a bývalý premiér bude u soudu vysvětlovat, proč si vzal z veřejných peněz 50 milionů, na které neměl nárok.

Byl březen 2017 – patnáct měsíců poté, co policie dostala na stůl trestní oznámení ke kauze Čapí hnízdo – když jsme v časopise Neovlivní.cz zveřejnili dosud neznámé dokumenty o dotaci pro luxusní víkendový komplex tehdejšího ministra financí Andreje Babiše.


Andrej Babiš před Čapím hnízdem. Snímek z dubna 2018. Foto: hnutí ANO

Mezi nimi byla i stanoviska dvou expertů najatých středočeským dotačním úřadem, který žádost o padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo “procesoval”. Oba se shodovali: předložený projekt nebyl ekonomicky životaschopný.

Jeden z expertů, inženýr Karel Mojžišík, pak na přímý dotaz Neovlivní.cz, jestli podle jeho názoru měla být dotace udělena, výslovně uvedl: “Myslím si, že ne. Žádná jiná firma by to za takových podmínek nedostala.”

Další roky vyšetřování tuto tezi jen potvrzovaly. Definitivně se to pak ukázalo toto pondělí, kdy Andrej Babiš stanul coby obžalovaný před soudem.

Trvalo to ale šest let. Příběh byl přitom jasný od samotného začátku: Andrej Babiš si stavbu svého víkendového sídla nechal zčásti zasponzorovat z veřejných peněz.

Čím déle vyšetřování trvalo, tím přibývalo důkazů proti politikovi. Andrej Babiš postavil svoji obhajobu v kriminálním případu na tvrzení, že s farmou neměl nic společného a podnikat na ní chtěly jeho děti. Redakce Neovlivní.cz ale získala svědectví z policejního spisu, která politikovu verzi zcela vyvrátila.

CHTĚL TO JAKO CHATU. SE SLEPIČKAMA

Svědci naopak popisují, že si miliardář sáhl na padesát milionů z veřejných peněz proto, že mu výstavba víkendového sídla finančně nevycházela. A jeho vlastní manažeři z holdingu odmítali za vysoce rizikový projekt převzít odpovědnost.

“Chtěl to jako chatu, pro sebe a svou rodinu…Řekl mi, že chce koupit nějaký statek a chce tam mít své víkendové sídlo, že tam chce mít slepičky, králíčky, aby děti věděly, jak zvířátka vypadají,” vypověděl do policejního protokolu například Jan Bareš, který pro Andreje Babiše roky působil v roli dozoru na jeho stavbách.

Stejně vypovídali i další svědci, kteří tvrdili, že Babišovy děti na stavbě nikdy neviděli. Mezi svědeckými výpověďmi lidí, kteří tenkrát byli “u toho”, je nejzajímavější právě ta Jana Bareše. Stavební inženýr s Babišem spolupracoval dlouho, od roku 2000 působil na jeho stavbách v roli technického dozoru investora. Před Čapím hnízdem Babišovi hlídal projekt sídla holdingu na pražském Chodově, horské apartmány, průhonickou Sokolovnu i rodinnou vilu ve stejné části Prahy.

Na policii svědčil dvakrát a z jeho slov lze zrekonstruovat, jak se vlastně celá finta s dotací odehrála. Babiš ho nejdřív nechal skrze svoji firmu Imoba koupit statek na Benešovsku, aby měl kam jezdit o víkendu. Architekti ho ale přesvědčili k rozsáhlejšímu projektu, který ovšem jako soukromá záležitost nedával finančně smysl. Tak se Babiš pokusil jej realizovat v rámci holdingu.

“Řekl, že tam bude pořádat akce pro skupinu Agrofert. Ani to ekonomicky nevyšlo a bylo nutné to rozšířit o veřejnost. Proto se plánovalo, že se to pronajme, že se tam budou pořádat akce i jiných firem, než Agrofertu. Finanční ředitelka Agrofertu řekla, že nebude účtovat “mouku na knedlíky”. V Agrofertu tomu nikdo nerozuměl a byla proto proti tomu, aby Čapí hnízdo bylo provozováno v rámci holdingu” vypověděl Bareš.

A přidal i zdůvodnění, proč se Babišovi manažeři stavěli proti plánům svého šéfa: “Nikdo z holdingu projekt nechtěl, protože byl ztrátový. Šlo jim o prémie a nikdo si takový ztrátový podnik nechtěl vzít na starost.”

Když tedy majitel holdingu narazil na odpor, koketoval s myšlenkou statek prodat. A narazil podle Bareše podruhé. Tentokrát na svou budoucí manželku Moniku. “Byla proti, měla představu, že bude rozhodovat, jak bude vypadat design areálu. Ona v té době s tímto začínala, nejdřív zařizovala apartmán v Harrachově, tak se chtěla v tomto realizovat,” konstatoval.

A co bylo dál, to už víme. Babišova spolupracovnice Jana Nagyová-Mayerová (dnes spolu s poslancem jediná obžalovaná) přišla s nápadem, že farma požádá o dotaci. Aby uspěla, vyvedli ji z holdingu. A Čapí hnízdo následně od Středočeského kraje vedeného tehdy Petrem Bendlem také padesát milionů dostalo. Navzdory v úvodu zmiňovaným posudkům expertů, ty se prostě na úřadu zatajily.


ČTĚTE TAKÉ: Babiše potopili bankéři z HSBC


Další ránu pak Babišovi zasadili bankéři z finančního domu HSBC, který mu na stavbu půjčil další peníze. Původně totiž manažeři banky popřeli, že by věděli o tom, komu farma patří. Loni jsme ale zjistili, že otočili. Při dalším kole výslechů na policii uvedli, že při sjednávání úvěru dostali od manažerů Agrofertu informace, že za Čapím hnízdem stojí Andrej Babiš.

A do třetice to byl Babišův syn z prvního manželství, který loni svědčil proti svému otci a potvrdil, že s Čapím hnízdem neměl nic společného. Když se Babiše mladšího pokusil v roce 2018 vyslechnout komisař Pavel Nevtípil, syn zmizel. Až se zpožděním jsme vypátrali, že jej jeho otec-premiér poslal v doprovodu svého ruského řidiče na okupovaný Krym, aby zmizel z dosahu vyšetřovatelů. “Otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu,” řekl Babiš junior.

A pak tu byla i řada nepřímých důkazů, které proti sobě poskytl sám Andrej Babiš nebo jeho manželka Monika. Kupříkladu Babišova věta “Nejlepší projekt, který jsem vymyslel” z Klusákova dokumentu Matrix, v němž mluvil o Čapím hnízdě.

Nebo fotografie a vyprávění Moniky Babišové z roku 2015, kdy se pro časopis OK! pochlubila “svým venkovským sídlem”.

Článek deníku Blesk, který odkazoval na magazín OK! V něm se Babišová chlubila víkendovým sídlem Repro: Neovlivni.cz/Blesk

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz/Radim Beznoska

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email