© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Prezidentská kancelář poprvé přiznala, že neexistuje žádný písemný dokument z ministerstva průmyslu a obchodu, který by Hradu vydal dobrozdání k lobbingu za českou firmu Liglass Trading. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář doposud tvrdil, že si firmu nechal prověřit právě na MPO a to mu ji doporučilo. Šéf legislativy Hradu ale nyní v odpovědi na žádost studenta Josefa Vacka o poskytnutí dokumentace k případu přiznal, že takový písemný doklad v prezidentské kanceláři není.
V příběhu lobbingu prezidentské kanceláře za zájmy soukromé firmy Liglass Trading, která má v Kyrgyzstánu stavět vodní elektrárny, dál přibývá nejasností. Šéf prezidentovy legislativy Václav Pelikán v korespondenci se žadatelem o informace přiznal, že žádný dokument z MPO, který by prezidentské kanceláři doporučoval firmu Liglass Trading, na na Hradě není.
“Požadovaná informace není není obsažena v dokumentu a nemá ani jinou formu informace, jak ji vymezuje zákon 106,” napsal 31. července ředitel Pelikán v odpovědi na žádost studenta Josefa Vacka, který Hrad žádal právě o stanovisko MPO. Deník Neovlivní.cz má korespondenci k dispozici.
Ministerstvo už v minulosti popřelo, že by kancléři či přímo prezidentovi jakékoli doporučení ohledně Liglass Trading posílalo. Dopis ředitele Pelikána nyní stanovisko MPO potvrdil, žádný doklad o doporučujícím stanovisku pro Hrad neexistuje.
Nabízí se tato vysvětlení: buď šlo o ústní informaci, která ovšem není vzhledem k absenci jakéhokoli písemného záznamu relevantní, nebo Hrad v podpoře firmy v Kyrgyzstánu jednal na vlastní pěst. Ve hře je přitom ještě jedna varianta, která vychází z existence jediného doporučujícího dokumentu, který ale MPO vystavilo na žádost samotné firmy Liglass Trading a pro její účely. To by ale znamenalo, že se lidé z okolí prezidenta se zástupci Liglass Trading znají, ačkoli to navenek popírají. Jinak by se k dokumentu dostat nemohli.
Prezidentská kancelář rozpory zatím nevysvětlila. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček je nyní na dovolené, vrací se příští týden. A Vratislav Mynář trvá na tom, že firmu mu MPO prostě doporučilo.
“A protože to je česká firma a náš zájem je podporovat české firmy, nechal jsem to prověřit na ministerstvu průmyslu a obchodu. Ptal jsem se, jestli s ní mají zkušenosti, jestli ta firma není v likvidaci nebo insolvenci. Odpověď byla, že to je seriozní firma a na základě této odpovědi jsem na jejich žádost odeslal ten dopis,” prohlásil Mynář v rozhovoru pro Neovlivní.cz. Celý rozhovor s Vratislavem Mynářem k jeho intervenci najdete tady ».
Vypátrat, jak to bylo s lobbingem ze strany prezidentské kanceláře, je přitom pro celý případ klíčové. Ačkoli se to česká strana i samotná firma snaží bagatelizovat, intervence Hradu měla v obří zakázce na hydroeelektrárnu v Kyrgyzstánu velkou váhu. Kyrgyzští diplomaté totiž před spoluprací s firmou Liglass Trading varovali. Měli mimo jiné pochyby o její schopnosti financovat obří stavbu a také ohledně toho, kdo za ní stojí.
Společnost ale nakonec zakázku vyhrála a kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev ji i přes nejasnosti podržel. Veškeré pochyby o transparentnosti investice prezident rozptyluje argumentem, že Češi vyplatí z projektu ruskou firmu RusGidro. A tím se také ukáže, že má na výstavbu peníze.
Kdo přesně bude stavbu vodního díla financovat a kdo bude zakázku realizovat, to šéf firmy Liglass Trading Michael Smelík nechce prozradit. Rozhovor s ředitelem Smelíkem si můžete přečíst zde ».