Záhada 30 milionů pro úředníka vyřešena

Byla to jedna z největších hádanek posledních deseti let: Kdo poslal na švýcarský účet mocného státního úředníka a později šéfa strategické státní firmy Tomáše Kadlece milión dolarů a přes sto tisíc eur?

Deník Neovlivní.cz nyní získal dokumenty, z nichž vyplývá, že v přepočtu více než 30 miliónů korun přesměroval na Kadlecovo konto Martin Pechan. Ten stojí před soudem kvůli obžalobě, že spolu s uprchlíkem Radovanem Krejčířem chtěli v gigantickém podvodu s fiktivními pohledávkami vyvést miliardy korun ze státní firmy Čepro. A to v době, kdy v čele společnosti stál právě Tomáš Kadlec.

Jméno “odesilatele miliónů” prozradila ve své výpovědi pro lichtenštejnské úřady tamní podnikatelka Klaudia Hoch-Beck, která se specializuje na správu firem v knížectví. Hoch-Beck pro Pechana spravovala společnost, z jejíhož účtu peníze putovaly do švýcarské banky na Kadlecovo konto.

Výpověď svědkyně k účtu Tomáše Kadlece

Výpověď svědkyně k účtu Tomáše Kadlece

“Platební příkaz jsem vystavila já na pokyn Martina Pechana,” uvedla Hoch-Beck o miliónu dolarů při výslechu, který si v Lichtenštejnsku vyžádali v roce 2013 čeští žalobci. To samé zopakovala i u dalších převodů desítek tisíc dolarů a stovky tisíc eur na Kadlecův účet.

Celkových více než třicet miliónů je nejvyšší podezřelá částka, jaká kdy byla na účtech státních úředníků objevena. Tomáš Kadlec přitom roky patřil mezi nejvlivnější zaměstnance státu a jeho pozice byla díky politickému krytí a minulosti v tajné službě a v čele NBÚ dlouho neotřesitelná.

Ačkoli Pechanovo jméno coby odesilatele peněz celý kruh v příběhu Čepra uzavírá, pro samotného Kadlece to fakticky už žádné potíže nepředstavuje. Nikdo už totiž účel platby s nejvyšší pravděpodobností řešit nebude.

Žalobci sice byli přesvědčeni, že milióny na jeho účtu jsou spojené s trestnou činností. A dokonce poslali Kadlece kvůli operacím v Čepru před soud, ten však skončil jeho vítězstvím. Čtyři body obžaloby totiž soudkyně označila za promlčené, v pátém byl zproštěn obžaloby.

V době, kdy podávali obžalobu, navíc státní zástupci jméno odesilatele peněz nevěděli, znali jen název firmy. A když pak požádali soud o zablokování účtu ve Švýcarsku, peníze už na něm nebyly.

Poslední šanci na zodpovězení otázky, za co přesně Martin Pechan šéfovi Čepra posílal miliony, představuje Nejvyšší soud, kde proti zprošťujícímu rozsudku protestovali žalobci. Pokud uspějí, mohou se Kadlecovým účtem znovu zabývat.

“Podali jsme proti rozsudku v kauze Tomáše Kadlece dovolání. Zatím čekáme na rozhodnutí,” potvrdila pro Neovlivní.cz vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová.

Sám Tomáš Kadlec transakce na svých účtech vždy strikně odmítal komentovat. Pouze prohlašoval, že se v Čepru nedopustil žádného protiprávního jednání.

A na této strategii se nic nemění. “Vzhledem k tomu, že se kolem těch peněz pak ze strany úřadů nic nedělo, ani jsem se o to dál nezajímal,” prohlašuje i dnes Kadlecův obhájce Radek Ondruš.

Stejně tak Martin Pechan otázku peněz pro Kadlece nechává bez odpovědi. Nebyl přitom jediný z aktérů kauzy Čepro, kdo bývalému státnímu zaměstnanci posílal milióny. Už dříve se ukázalo, že další dva milióny korun nechal vložit na Kadlecovo tuzemské konto v České spořitelně přímo Radovan Krejčíř.  Transakce se odehrály zhruba ve stejné době, kdy Kadlecova rodina investovala zhruba 16 miliónů korun do nemovitostí.

S úřady ale Tomáš Kadlec zdaleka neskončil. Po státu požaduje odškodnění za to, že byl stíhaný.